1 stycznia przyniósł wiele zmian, w tym takie, które są szczególnie korzystne dla kilku grup. Mowa tutaj nie tylko o tych, którzy zarabiają najniższą krajową. Zmiany dotyczą również emerytów, rencistów, a także pracowników sfery budżetowej. Z wyższymi świadczeniami zetkną się też ci, którzy znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji i potrzebują dodatkowego wsparcia od państwa, na przykład w postaci renty socjalnej. 

Podwyżki wynagrodzeń i świadczeń w 2025 roku. Kto zyska?

Pierwszą grupę, która zyska na noworocznych podwyżkach, stanowią osoby zarabiające najniższą krajową. 1 stycznia wzrosła bowiem wysokość płacy minimalnej. Do tej pory wynosiła ona 4300 złotych brutto, teraz jest to 4666 złotych brutto. Jeśli chodzi o kwoty netto, będzie to odpowiednio 3261,53 złotych i 3510,92 złotych, zatem ta grupa zarobi około 250 złotych więcej „na rękę”.

Zobacz także:

Ile osób może liczyć na wyższe wynagrodzenie? Szacuje się, że są to aż trzy miliony pracowników. Ze wzrostem najniższej krajowej wiąże się wzrost minimalnej stawki godzinowej, która wyniesie 30,50 złotych brutto, to jest o 2,40 złotych więcej. Warto pamiętać, że wysokość płacy minimalnej wpływa na inne świadczenia, które również zostaną podwyższone. Dotyczy to na przykład dodatku do pracy w nocy, zasiłku chorobowego i macierzyńskiego czy też odprawy pieniężnej z tytułu zwolnień grupowych.

Nowy rok przyniósł również dobre wiadomości dla osób, które borykają się z trudnościami. Z podwyżki świadczenia skorzystają osoby uprawnione do pobierania renty socjalnej, niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Dla nich przewidziano dodatek dopełniający, którego wysokość wyniesie 2520 złotych. Wnioski o to świadczenie można składać już teraz, natomiast pierwsze wypłaty są przewidziane na maj (z wyrównaniem od stycznia). Kwota dodatku będzie corocznie waloryzowana. Wraz z 1 stycznia zmianie uległa również wysokość zasiłku stałego wypłacanego do tej pory w kwocie 1000 złotych. Od nowego roku świadczenie to wynosi 1229 złotych. 

Podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, emerytów i rencistów

Podwyżki przewidziane dla pracowników sfery budżetowej będą wynosiły 5 procent. Dotyczy to między innymi nauczycieli, osób pracujących w ochronie zdrowia, policjantów oraz wojskowych. W porównaniu z podwyżką, jakiej domagały się związki zawodowe, nie jest to wysoka liczba. Solidarność, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych postulowały 15 procent wzrostu płac, jednak ta propozycja spotkała się z odmową. W ustawie budżetowej ustalono również wysokość kwoty bazowej dla nauczycieli, która wynosi 5434,82 złotych, a służy za podstawę do wyliczania średniego wynagrodzenia.

  • 120 proc. kwoty bazowej otrzymują nauczyciele początkujący;
  • 144 proc. kwoty bazowej otrzymują nauczyciele mianowani;
  • 184 proc. kwoty bazowej otrzymują nauczyciele dyplomowani. 

Ponad 6 tysięcy złotych świadczenia honorowego

2025 rok przyniósł również ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Ci, którzy posiadają polskie obywatelstwo i ukończyli 100 lat, są uprawnieni do skorzystania ze świadczenia honorowego, które od początku roku wynosi 6246,13 złotych brutto miesięcznie. Natomiast w związku z coroczną waloryzacją, która według prognoz ma wynieść 5,82 procent, najniższa emerytura może wzrosnąć z 1781 złotych brutto do 1884,61 złotych brutto. Na dodatkowe wsparcie finansowe mogą również liczyć ci, którzy są uprawnieni do skorzystania z renty wdowiej. Jej wypłaty przewidziane są na lipiec, natomiast wnioski można składać już teraz.