Sadzonki wymagają szczególnej opieki. Zagraża im silny wiatr, a także chwasty i ślimaki. Można je jednak w prosty i tani sposób ochronić za pomocą domowej „zbroi”. Zrobisz ją dosłownie za za kilka złotych – bo tyle też kosztuje zakup elementów potrzebnych do jej przygotowania.

Domowa osłonka dla sadzonek. Jak ją zrobić?

Aby sadzonka prawidłowo rosła, musimy zapewnić jej podłoże, które będzie dobrze przepuszczalne i zdolne do utrzymywania wody. Powinna także mieć odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Sadzonki mają bowiem kilku naturalnych wrogów – są to m.in. chwasty, ekstremalne warunki pogodowe oraz ślimaki. By ochronić sadzonki, można „ubrać” je w gąbczaste osłonki. 

Zobacz także:

Do przygotowania ich potrzebujemy zwykłej gąbeczki. Wystarczy wyciąć w niej otwór na łodygę sadzonki. Następnie u podstawy rośliny umieszczamy gąbkę. Dzięki temu „pancerzowi” nie zniszczy jej silny wiatr. Co więcej, będzie utrzymywała wilgotność i ograniczony zostanie rozwój chwastów. Może też stanowić barierę ochronną dla szkodników, takich jak ślimaki.

Do robienia tego typu osłonek najlepiej używać gąbek celulozowych. W odróżnieniu od syntetycznych są bezpieczniejsze dla środowiska i biodegradowalne. Niewskazane jest także używanie starych gąbek np. których używaliśmy do mycia naczyń – mogą wciąż zawierać szkodliwe detergenty. Warto używać gąbeczek bezbarwnych, ponieważ nie zawierają barwnika.

Jak użyć gąbki, by ochronić sadzonkę przed ślimakami?

Gąbkowy pancerz może okazać się w niektórych przypadkach niewystarczająco silny, by uchronić sadzonkę przed ślimakami. Gdy naszym celem jest zwalczanie przede wszystkim tych szkodników, wciąż możemy użyć gąbki. W tym przypadku można z niej zrobić zaporę. Gąbkę wystarczy pociąć w paski o szerokości kilku centymetrów i nasączyć roztworem z wody i octu jabłkowego – łączymy je w proporcji 3:1. Następnie układamy paseczki z gąbek wokół sadzonki lub innej rośliny. Po tygodniu lub gdy spadnie deszcz, gąbeczki należy wymienić.

Ślimaki boją się nie tylko gąbeczek nasączonych wodno-octowym roztworem. Odstrasza je również zapach lawendy, rozmarynu, czosnku, bazylii, ruty zwyczajnej czy mietlicy pospolitej. Warto eksperymentować, który ze sposobów odstraszy szkodniki w naszym ogrodzie.

Jak dbać o młode sadzonki?

Jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych jest oczywiście podlewanie – szczególnie potrzebują go młode rośliny. Tuż po posadzeniu ich korzenie nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte, by pobierać wodę z głębszych warstw ziemi. Dlatego regularne podlewanie sadzonek jest tak istotne. Nie przesadzajmy jednak z ilością wody. Gdy gleba będzie zbyt mokra, może spowodować gnicie korzeni.

Młode sadzonki powinno się także ochraniać przed dużym nasłonecznieniem i silnym wiatrem. Obydwa czynniki mogłyby przesuszyć roślinę i uszkodzić delikatne pędy.