Jelita odpowiadają nie tylko za funkcje trawienne, wpływają też na nasze samopoczucie psychiczne. Nie bez powodu bywają nazywane „drugim mózgiem”. Dlatego tak ważne jest, aby nie zaniedbać swoich jelit i pamiętać o produktach, których należy unikać lub dbać o umiarkowane spożywanie ich.
Tego nie lubią twoje jelita
Do poważnych problemów z jelitami może doprowadzić spożywanie nadmiernej ilości cukru. Cukier spożywany w zbyt dużych ilościach uszkadza jelita i zaburza skład flory bakteryjnej. Zbyt wysokie spożycie cukru prowadzi do zmiany liczebności bakterii zamieszkujących przewód pokarmowy. Dochodzi w ten sposób do zakłócenia równowagi mikroflory jelitowej. Taka sytuacja może doprowadzić do dysbiozy - zaburzenia równowagi między korzystnymi i szkodliwymi bakteriami w jelitach. Od dysbiozy natomiast prowadzi prosta droga do wzdęć, biegunek i zaparć. Szczególnym zagrożeniem przy wysokim spożyciu cukru jest możliwość rozwoju insulinooporności i cukrzycy.
Zobacz także:
Nie bez znaczenia pozostaje również spożywanie sztucznych słodzików, takich jak aspartam, acesulfam K, cyklaminiany, sacharyny. Wpływają one na skład flory bakteryjnej jelit i mogą ją zaburzać. Spożywanie produktów ze sztucznymi słodzikami może doprowadzić do biegunek i wzdęć. Słodziki są co prawda mniej kaloryczne, ale warto postawić zdrowie jelit na pierwszym miejscu i unikać ich w swojej diecie.
Na to uważaj, jeśli chcesz mieć zdrowe jelita
Przede wszystkim zwróć uwagę na sól. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie nie więcej niż 5 g soli (chlorku sodu) dziennie. Do czego może doprowadzić spożywanie soli w większych ilościach? Sprzyja to nie tylko nadciśnieniu i chorobom serca, lecz także może powodować wzdęcia i zaparcia. Sól oddziałuje również na skład mikroflory jelitowej.
Uważaj także na tłuszcze trans. Tego rodzaju tłuszcze występują przede wszystkim w żywności przetworzonej, powstają poprzez obróbkę technologiczną żywności. Tłuszcze trans są szkodliwe dla człowieka, mogą powodować między innymi wzrost stężenia cholesterolu we krwi i chorób układu krążenia. A jaki wpływ mają tłuszcze typu trans na jelita? Może dojść przede wszystkim do wystąpienia dysbiozy jelitowej, czyli zaburzenia równowagi mikrobiologicznej w jelitach, a także do powstania stanów zapalnych.
Alkohol szkodzi jelitom
Spożywanie alkoholu w zbyt dużych ilościach prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka, a także jelita cienkiego. Może dojść do problemów ze wchłanianiem takich substancji odżywczych, jak witaminy, minerały, białka, tłuszcze i węglowodany. Alkohol może również nasilać objawy zespołu jelita drażliwego (IBS), a więc na przykład silne bóle brzucha czy wzdęcia. U osób, które spożywają alkohol w nadmiernych ilościach, może dojść do przerostu bakterii w jelicie cienkim, co z kolei objawia się biegunką, wzdęciami i bólem brzucha.
To może uszkodzić twoje jelita
Nie bez znaczenia dla pracy naszych jelit pozostają stosowane przez nas środki przeciwbólowe. Szczególnie szkodliwe mogą okazać się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Należy zwrócić uwagę, aby nie przyjmować ich długotrwale, ponieważ może to skutkować uszkodzeniem błony śluzowej jelit, a nawet tworzeniem się owrzodzeń.
Równie poważne skutki może nieść za sobą palenie papierosów. Składniki obecne w dymie papierosowym mogą skutkować dysbiozą jelitową. Co więcej, palenie papierosów niesie ze sobą dużo poważniejsze zagrożenia. Jest to bowiem czynnik ryzyka wystąpienia choroby Leśniowskiego Crohna. Objawy tej choroby w jej aktywnej fazie to między innymi biegunka, niedokrwistość, bóle brzucha, skurcze, krew w stolcu i zmęczenie.
Stres to wróg zdrowych jelit
Stres ma niebagatelne znaczenie, kiedy chodzi o prawidłowe funkcjonowanie jelit. Kiedy się stresujemy, rozwija się stan zapalny, który prowadzi do rozwoju bakterii chorobotwórczych. W efekcie zaburza się skład flory bakteryjnej i może dojść do nieszczelności jelit. Dlatego tak ważne jest, aby unikać stresu lub starać się go minimalizować. Stres może być przyczyną wystąpienia zespołu jelita drażliwego (IBS). Pamiętaj o unikaniu czynników stresujących lub stosowaniu technik relaksacyjnych, aby zachować zdrowe jelita.