Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy na stołach króluje wiele tradycyjnych dań, między innymi zup, mięs i ciast. Świąteczne spotkania z rodziną nierzadko są także pretekstem do spożywania napojów alkoholowych, a w połączeniu z tłustymi bożonarodzeniowymi potrawami jest to co roku niemałe wyzwanie dla zdrowia. Długie godziny spędzone przy stole mogą jednak nie mieć szczęśliwego zakończenia w związku z późniejszymi problemami zdrowotnymi. Do najczęstszych dolegliwości w tym okresie należy zdecydowanie niestrawność i problemy żołądkowe, dlatego lekarze i pracownicy medyczni przestrzegają przed nadmiernym obciążeniem organizmu w tym czasie i radzą, jak nie skończyć świętowania na SOR-ze.
Większe kolejki na SOR-ach w Boże Narodzenie
Święta Bożego Narodzenia to dla większości czas odpoczynku, ale dla niektórych oznacza to zdecydowanie więcej pracy niż zazwyczaj. Ten okres okazuje się co roku szczególnie pracowity dla Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR). Z danych zgromadzonych przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu wynika, że liczba pacjentów udających się do szpitala w celu uzyskania pomocy medycznej wzrasta momentami aż o 30%. W większości są to problemy związane z przewodem pokarmowym.
Zobacz także:
W Wigilię oraz Święta Bożego Narodzenia przyjmujemy dziennie około 30-40 osób właśnie z takimi dolegliwościami. Jest to duża liczba, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że w sytuacjach dużych obciążeń przyjmujemy w SOR 200 chorych w ciągu doby - mówi Onetowi dr Janusz Sokołowski, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Podczas świąt lekarze najczęściej diagnozują ostre zapalenie trzustki, nasilenie objawów refluksu, dolegliwości związane z kamicą żółciową oraz zaostrzenie chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i nadciśnienie - oznajmia lek. Maciej Kamiński, zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Lekarz podkreśla, że wiele przypadków nie jest związanych wyłącznie z przejedzeniem świątecznymi potrawami, ale dotyczy również tzw. pacjentów laryngologicznych, czyli takich, którzy borykają się z ciałem obcym, na przykład z ością karpia wbitą w podniebienie.
Szczególną grupę stanowią także chorzy tzw. laryngologiczni, czyli z ciałami obcymi, szczególnie ośćmi karpia wbitymi w gardło. Dlatego pamiętajmy, podczas jedzenia karpia nie wolno rozmawiać! - dodaje dr Janusz Sokołowski.
Jakie objawy powinny zaniepokoić?
Jak podkreśla lek. Maciej Kamiński, na dolegliwości spowodowane nadmiarem spożycia świątecznych potraw są szczególnie narażone osoby po 50. roku życia lub ci, którzy na co dzień zmagają się z nadwagą, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i innymi schorzeniami współistniejącymi. Medycy przypominają, że w momencie zauważenia jakichkolwiek poważniejszych objawów, należy natychmiast udać się na obserwację do najbliższego punktu SOR.
Wymioty z domieszką krwi, gwałtowny wzrost temperatury ciała powyżej 38 st. C, ostre zawroty głowy czy trudności w oddychaniu to sygnały, które nigdy nie powinny zostać zignorowane - mówi Andrzej Mędrala, ratownik i pielęgniarz oddziału Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy niezwłocznie udać się do szpitala lub wezwać pomoc medyczną - dodaje.
Jak się nie przejeść podczas w Boże Narodzenie?
Lekarze podkreślają, że najważniejszą kwestią, która pozwoli maksymalnie cieszyć się Świętami Bożego Narodzenia, jest umiar w jedzeniu i piciu. Należy unikać nadmiernego przejadania się, starać się rozłożyć posiłki na mniejsze porcje i nie spieszyć się podczas jedzenia.
Nie mniej istotne jest odpowiednie nawodnienie. Najlepiej, jeśli jest to woda, która odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie trawienia. W przypadku wystąpienia uczucia pełności lub niewielkich dolegliwości żołądkowych pomocne mogą okazać się parzone zioła, na przykład mięta, imbir, rumianek lub koper włoski.