Wydawać by się mogło, że skoro wciąż trwa kalendarzowa zima, to kleszcze nie muszą być naszym zmartwieniem. Nic bardziej mylnego, ponieważ te pajęczaki zaczynają być aktywne przy w temperaturach wynoszących ponad 5 stopni Celsjusza. W trakcie łagodnej zimy i wczesną wiosną zaczynają już się budzić i wychodzić na żer. Kleszcze mogą przenosić choroby groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Sprawdźcie, co warto posadzić w ogrodzie, by odstraszyć te pajęczaki.  

Kocimiętka skutecznie wypędzi kleszcze z ogrodu

Rośliną, którą możecie wykorzystać w roli naturalnego odstraszacza kleszczy jest kocimiętka, a dokładniej kocimiętka Faassena. Tworzy zwarte i dość wysokie (od 30 do 45 cm) kępy z pięknymi kwiatostanami, które mogą mieć kolor różowy, biały albo niebieski (zwany też lawendowym niebieskim). 

Zobacz także:

fot: bykot/AdobeStock

Co istotne, ten rodzaj kocimiętki charakteryzuje się intensywnym zapachem, który jest przyjemny dla ludzi i nieznośny dla kleszczy. W kwiatach znajduje się neptalakton, czyli związek, który działa odstraszająco na kleszcze. Uwielbiają go za to koty, więc jeśli macie w domu te czworonogi, na pewno ucieszą się, gdy posadzicie kocimiętkę w ogrodzie. 

Kocimiętka w ogrodzie. Podstawy uprawy i pielęgnacji

Kocimiętka Faassena jest rośliną ozdobną. Jej zaletą (poza odstraszaniem kleszczy) jest fakt, że kwitnie długo, bo od maja aż do września. Wabi pszczoły, trzmiele i motyle, a do tego wspaniale się prezentuje w ogrodzie w towarzystwie innych roślin. Jest też stosunkowo łatwa w uprawie. Co trzeba o niej wiedzieć?

  • Gleba: podłoże powinno być dobrze przepuszczalne, może być nawet piaszczyste i suche. 
  • Stanowisko: koniecznie słoneczne oraz ciepłe. Im więcej słońca, tym lepiej kocimiętka będzie rosnąć i kwitnąć. 
  • Nawożenie: ta kocimiętka nie ma dużych wymagań i praktycznie nie potrzebuje nawożenia. Możecie raz w roku zasilić ją kompostem.
  • Podlewanie: przynajmniej raz w tygodniu, a młode rośliny co kilka dni. 

Do jakich roślin pasuje kocimiętka? Stwórz idealną kompozycję

Delikatne, kolorowe kwiaty kocimiętki wspaniale komponują się z innymi roślinami ozdobnymi. Możecie posadzić je na rabacie w towarzystwie lawendy, kosaćca, przywrotnika czy róż. Pięknie wygląda też posadzona wzdłuż ścieżek w ogrodzie czy przed wejściem do domu.

fot: rhoenes/AdobeStock

Pamiętajcie jednak, by wybierać słoneczne miejsca na posadzenie kocimiętki. W półcieniu również sobie poradzi, ale znacznie słabiej kwitnie. Co ważne, nie możecie pozwolić jej zanadto się rozrosnąć. Kocimiętka może się łatwo „wymknąć” spod kontroli i zdominować wasz ogród, jeśli jej na to pozwolicie.