Storczyki po zimie mogą wymagać specjalnej opieki. Zarówno one, jak i inne rośliny doniczkowe po tym chłodnym sezonie mogą gubić liście i marniej wyglądać. Odpowiednia pielęgnacja może jednak sprawić, że roślina obrodzi i wyda bujne kwiaty. Jednak zanim użyjemy chemicznych preparatów, warto sięgnąć po domowe metody. Nieraz zrobienie ich jest niemalże całkowicie darmowe, a rezultaty są świetne.
Jak odżywić storczyki po zimie?
Suche powietrze jest jednym z największych „wrogów” zarówno storczyków, jak i wielu innych roślin. Osłabia liście i sprawia, że zaczynają wypadać i stają się suche. W sezonie zimowym w wielu mieszkaniach i domach powietrze jest właśnie suche z powodu rozkręconych grzejników. Nie tylko storczyki cierpią tego powodu. Ludzie również mogą odczuwać ból gardła i mieć przesuszone błony śluzowe. Dlatego tak ważne jest regularne nawadnianie organizmu – zasada ta dotyczy także storczyków. Jednym z kluczowych zabiegów pielęgnacji tych kwiatów wczesną wiosną jest zapewnienie im odpowiedniego nawilżenia.
Zobacz także:
By wspomóc wzrost storczyków, w sezonie grzewczym warto obok doniczki postawić miskę z wodą. Gdy płyn zacznie parować, powietrze stanie się bardziej nawilżone. W rezultacie podziała to na storczyki odżywczo. Sprawi to, że będą szybciej i lepiej rosnąć. Oprócz tego raz w tygodniu można je spryskać nieco obficiej. Storczyki żyją naturalnie w tropikalnych warunkach. Duża wilgotność powietrza sprawia, że czują się jak w „domu”.
O czym warto pamiętać podczas podlewania storczyków?
Czynność ta bywa nieco problematyczna dla początkujących hodowców storczyków. W szczególności dotyczy to storczyków phalaenopsis oraz innych z mięsistymi korzeniami. Pozostałe rodzaje storczyków z małymi białymi korzonkami podlewamy konewką tak jak inne rośliny.
Gdy mowa o phalaenopsis, czyli tych storczykach, które większość z nas ma w domu, doniczkę zanurzamy w misce z wodą. Możemy również zalać wodą osłonkę, gdzie mieści się roślina. Podlewamy tylko korzenie. Rozeta liściowa musi znajdować się na powierzchni wody. Pozostawiamy tak storczyka na ok. 20-30 min, aż będzie „napojony”. Następnie wyciągamy go z wody. Należy jednak chwilę poczekać, by z doniczki odsączyły się resztki płynu.
Storczyki o wiele lepiej poradzą sobie z niedoborem wody niż z nadmiarem. Najlepiej by miała temperaturę pokojową. Warto unikać wody kranowej, która ma dużo chloru i wapnia – zamiast niej lepiej podlewać roślinę deszczówką, wodą przefiltrowaną lub wodą wodociągową z dodatkiem wody destylowanej.
Storczyki należy podlewać umiarkowanie – zima podlewamy je co 2 tygodnie, a wiosną i jesienią co około 10 dni. Najlepiej robić to rano. Wieczorem temperatura spada i może sprawić, że roślina będzie podatniejsza na choroby grzybowe.