Bratki i petunie to popularny wybór na balkon, ale nie warto się do nich ograniczać. Do równie pięknych oraz prostych w uprawie kwiatów należą cynie, nazywane inaczej jakobinkami. Możemy przebierać wśród ich odmian, a kwitnieniem będą nas zachwycać od czerwca aż do późnej jesieni. Wystarczy tylko przestrzegać kilku ważnych wskazówek. 

Cynie na balkonie. Rozsady przygotuj w kwietniu

Cynie mogą zdobić balkon pięknymi kwiatami przez wiele miesięcy, jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że to rośliny, która nie lubią przymrozków. Z tego powodu najpierw najlepiej przygotować rozsadę w warunkach domowych. Jakobinki można wtedy wysiewać od marca do kwietnia. Dopiero w maju, kiedy temperatury wzrosną, cynie przenosimy na balkon. Trzeba je jednak najpierw zahartować, czyli stopniowo zaaklimatyzować do warunków panujących na zewnątrz. Robimy to na początku maja, wystawiając cynie na balkon lub taras i stopniowo wydłużając czas ich przebywania poza domem. Na noc chowamy je do domu. Kiedy minie ryzyko przymrozków, jakobinki można umieścić na stałe na zewnątrz.

Zobacz także:

Jak dbać o cynie? Pomocne wskazówki

Cynie to kwiaty proste w uprawie, więc będą świetnym wyborem dla początkujących. Lubią ziemię żyzną, przepuszczalną i lekko wilgotną. W przypadku jakobinek ważne jest systematyczne podlewanie. Nie można dopuścić do tego, aby bryła korzeniowa przeschła. Latem należy pamiętać o tym, aby nawadniać cynie rano lub wieczorem, żeby uniknąć poparzenia liści. Kwiaty, które przekwitną, regularnie usuwamy, aby cynie cieszyły oko obfitym kwitnieniem jak najdłużej. Jakobinki warto również nawozić, zwłaszcza wiosną. Dobrze, aby odżywka do cynii była bogata w azot. Dzięki nawożeniu kwiaty będą się pięknie barwić, a także dłużej i bardziej obficie kwitnąć. Jeśli zależy nam na eleganckiej kompozycji na balkonie, cynie świetnie odnajdą się w towarzystwie niezapominajek

Na co najczęściej chorują jakobinki?

Jakobinki nie sprawią trudności w pielęgnacji, ale warto być przygotowanym na możliwe choroby. Należy do nich mączniak prawdziwy, którego łatwo rozpoznać po białym nalocie pojawiającym się na liściach i łodygach. Zainfekowanych części rośliny trzeba się pozbyć. U cynii może wystąpić też szara pleśń, która objawia się z kolei szarym nalotem. W obydwu przypadkach, poza usunięciem chorych liści, należy wykonać oprysk grzybobójczy. Z kolei zgnilizna twardzikowa obejmuje całe rośliny, w wyniku czego gniją. Na rozwój tej choroby ma wpływ wysoka wilgotność podłoża oraz temperatura powyżej 16 stopni Celsjusza.