Prognozy wskazują na coraz wyższe temperatury, a w związku z tym sezon na wiosenne prace ogrodnicze można uznać za otwarty. Pewne kwiaty wytrzymają również przymrozki, które z pewnością jeszcze nie opuściły nas na dobre. Należą do nich nie tylko bratki, o których pisaliśmy niedawno, lecz także pierwiosnki. Odmianą, która powinna zwrócić naszą szczególną uwagę, jest pierwiosnek bezłodygowy, który jest w stanie znieść nawet bardzo niskie wartości na termometrze.

Co można posadzić na balkonie w marcu? Ten kwiat to doskonały wybór

Pierwiosnek bezłodygowy to mrozoodporny kwiat, który z powodzeniem może zdobić nasze balkony już w marcu. Nie należy do trudnych w uprawie, zatem nie sprawi problemu nawet początkującym ogrodnikom. Jakie wymagania ma pierwiosnek bezłodygowy? Zacznijmy od podłoża. Ten kwiat preferuje ziemię próchniczą, średnio żyzną lub żyzną. Najlepiej, żeby była przepuszczalna, o odczynie obojętnym lub delikatnie kwaśnym. Pierwiosnki dobrze odnajdą się na stanowisku półcienistym. Wysokie temperatury skracają ich kwitnienie. O te kwiaty trzeba szczególnie zadbać podczas okresów suszy. Już niewielkie przesuszenie podłoża może spowodować, że pierwiosnki uschną. Najlepiej, żeby ziemia była stale lekko wilgotna, ale nie mokra - może się to skończyć chorobą grzybową. Pierwiosnek bezłodygowy uprawiany w doniczce najlepiej nawozić co dwa tygodnie. Kwiaty, które przekwitną, trzeba usuwać. 

Zobacz także:

Jak sadzić pierwiosnki? Możesz to zrobić już w marcu

Pierwiosnek bezłodygowy najlepiej odnajdzie się w doniczce o średnicy 20 cm. Dzięki tak dużej powierzchni korzenie mają wystarczająco miejsca, żeby się rozrastać. Konieczne jest, aby doniczka posiadała otwory drenażowe, bo nadmiar wody musi mieć ujście. Sadząc pierwiosnki, musimy najpierw przygotować podłoże. W tym celu warto zmieszać ziemię ogrodową z kompostem oraz perlitem, dzięki któremu struktura gleby będzie lepsza, a pierwiosnki będą ładniej rosły. Następnie przystępujemy do sadzenia. Na dno doniczki wsypujemy warstwę keramzytu, aby zapewnić dodatkowy drenaż. Pierwiosnek delikatnie wyjmujemy z doniczki, w której się znajduje i luzujemy korzenie, pozbywając się nadmiaru starego podłoża. Kwiat wsadzamy do przygotowanej wcześniej doniczki, a miejsce dookoła korzeni wypełniamy ziemią, nie przyklepując jej zbyt mocno. Po posadzeniu pierwiosnka podlewamy go wodą w temperaturze pokojowej.