Jeżeli macie w swoim mieszkaniu balkon z dużym nasłonecznieniem, to może być wam ciężko dobrać na niego odpowiednie kwiaty. Nie każda roślina poradzi sobie bowiem z nieustannym kontaktem ze słońcem. Warto wiedzieć, jakie kwiaty lubią silne nasłonecznienie, aby w naturalny sposób móc ozdobić swój balkon. Jednym z nich jest szałwia błyszcząca.

Idealna roślina na mocno nasłoneczniony balkon

Do najbardziej nasłonecznionych balkonów należą te usytuowane od strony południowej, ponieważ otrzymują bezpośrednie światło słoneczne przez cały dzień. Dodatkowo, balkony bez zadaszenia, a nawet balkony zachodnie, mogą być mocno nasłonecznione, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim.

Zobacz także:

Osoby, które mają balkon narażony na nieustanne nasłonecznienie, powinny dobierać na niego kwiaty z rozwagą i ostrożnością. Znaleźć się tam muszą bowiem rośliny, które nie zmarnują się, stojąc w miejscu niemal ciągle nagrzanym i mocno oświetlonym przez słońce.

Do roślin, które sprawdzą się na niezadaszonych i południowych balkonach, należy szałwia błyszcząca. Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie jest rośliną wieloletnią. W Polsce, ze względu na klimat, szałwię błyszczącą uprawia się jako roślinę jednoroczną.

Fot: Enso/AdobeStock

Szałwia błyszcząca. Jak ją pielęgnować?

Szałwię błyszczącą najlepiej sadzić na miejsce stałe w maju, po ustaniu przymrozków. Nasiona można siać wcześniej, pod koniec lutego lub w marcu, w doniczkach lub rozsadniku, a następnie przesadzić młode rośliny po 15 maja.

Jeżeli zdecydujecie się na posadzenie tych kwiatów u siebie, powinniście przestrzegać kilku zasad. Najlepiej rosną one na stanowiskach słonecznych, preferując południowo-zachodnią stronę. Kiedy wystawimy je na zacienione miejsce, roślina zacznie słabiej kwitnąć, stanie się też bardziej podatna na choroby.

Szałwia błyszcząca preferuje ziemię dobrze przepuszczalną, żyzną, o lekko kwaśnym odczynie. Sadząc ją, warto unikać ciężkich, podmokłych gleb.

Zasadź w maju, a twój balkon zasypią piękne kwiaty

W dbaniu o ten kwiat istotne jest regularne podlewanie, zwłaszcza w okresie letnim. Należy jednak uważać, aby nie przelać rośliny, a w czasie suszy trzeba podlewać ją częściej. Szałwie błyszczące dobrze reagują na nawożenie, najlepiej nawozami organicznymi, takimi jak kompost lub obornik. Można również zastosować nawozy do roślin kwitnących, ale należy unikać nadmiernej dawki azotu.

W przypadku niskich temperatur szałwię można osłonić agrowłókniną. Aby kwitła dłużej, należy usuwać przekwitnięte kwiaty. Takie proste zasady sprawią, że szałwia błyszcząca będzie gęsto kwitła na silnie nasłonecznionych balkonach.

Jej kwiaty są wargowe, wąskie i zebrane w długie kłosowate kwiatostany na szczytach pędów. Mają około 5-6 cm długości i są otoczone barwnym, do połowy zrośniętym kielichem. Pojawiają się w różnych odcieniach m.in. w czerwonym, fioletowym, łososiowym, białym, kremowym i różowym. Najpopularniejsza jest szałwia błyszcząca czerwona, a jej kwitnienie trwa od czerwca do jesiennych przymrozków.