Wiosna to czas, kiedy większość ogrodników rozpoczyna intensywne prace w ogrodach, a miłośnicy roślin z ogromnym zaciekawieniem przeglądają coraz nowsze propozycje gatunków ozdobnych, które mogliby umieścić na swojej działce. Wśród wyróżniających się wyjątkowym wyglądem możliwości bez wątpienia wyróżnia się dyptam jesionolistny, który mimo pięknego wyglądu, może okazać się niebezpieczny dla skóry i powodować bolesne poparzenia. Co sprawia, że roślina jest tak niebezpieczna i czy można ją bezpiecznie uprawiać?
Jak wygląda dyptam jesionolistny?
Dyptam jesionolistny, nazywany również krzewem Mojżesza, to roślina, należąca do rodziny rutowatych. Prezentuje się zjawiskowo w ogrodzie, a ponadto, cieszy oko od wczesnej wiosny aż do późnego lata.
Zobacz także:
Wśród cech charakterystycznych tej rośliny wymienia się przede wszystkim jasnoróżowe kwiaty o średnicy około 5 cm oraz o intensywnym zapachu oraz ciemnozielone i lekko zaostrzone liście. Krzew osiąga zwykle od 50 cm do nawet 150 cm wysokości. Bylina jest również ceniona przez ogrodników ze względu na swoją wysoką odporność na przymrozki.
Jak wykorzystuje się dyptam jesionolistny w medycynie naturalnej?
Oprócz wyjątkowego wyglądu, który natychmiast przyciąga wzrok w ogrodzie, dyptam jesionolistny jest także chętnie wykorzystywany w medycynie naturalnej. Dzieje się tak ze względu na zawarte w roślinie liczne związki, takie jak kumaryna, alkaloidy oraz olejki eteryczne (cymol, estragol i limonen), które uważa się za cenne przeciwutleniacze o właściwościach przeciwzapalnych, uspakajających, a także antybakteryjnych.
Ponadto, w przeszłości dyptam jesionolistny był prawdziwym remedium na dolegliwości żołądkowe, a także nieocenionym wsparciem dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i procesów trawiennych. Oprócz tego, wykorzystuje się go również w ziołach pomagających w zwalczaniu zmian skórnych i alergii, w przemyśle perfumiarskim oraz kosmetycznym.
Dlaczego dyptam jesionolistny może okazać się niebezpieczny?
Dyptam jesionolistny to roślina, która nie tylko cieszy oko i jest znana ze swoich właściwości leczniczych. Mimo cennych aspektów, bylina ta może okazać się niezwykle niebezpieczna dla zdrowia człowieka. Wszystko przez zawarte w niej olejki eteryczne, które choć użyteczne i powszechnie wykorzystywane w medycynie naturalnej, sprawiają, że krzew staje się realnym zagrożeniem, zwłaszcza w upalne dni. Łatwopalne substancje w połączeniu z intensywnym żarem w lato często powodują na skórze pewnego rodzaju uczulenie, które z kolei może doprowadzić nawet do poważnych oparzeń już po krótkim kontakcie z rośliną.