W ogrodzie prędzej natkniemy się na skutki działania tego owada niż na niego samego, jednak takie spotkanie na długo może utkwić w pamięci. Turkuć podjadek, bo o nim mowa, to jeden z największych owadów żyjących w Polsce i może budzić przerażenie. W ogrodzie potrafi siać niezłe spustoszenie, dlatego warto wiedzieć jak w sposób bezpieczny oraz skuteczny „przekonać” turkucia do przeprowadzki. Poznajcie prosty trik, który pomoże wam pozbyć się tego niechcianego gościa z waszego ogródka.
Turkuć podjadek. Co to jest?
Turkuć podjadek należy do rzędu owadów prostoskrzydłych, a tym, co go najbardziej wyróżnia są imponujące rozmiary. Ciało turkucia może osiągnąć długość od 5 do 6 centymetrów, ale na tym nie koniec. Jest pokryte ciemnobrązowym, twardym pancerzem chitynowym, a do tego owad ten, gdy poczuje się zagrożony, potrafi nawet ugryźć! Takie ugryzienie jest bolesne i potrafi być niebezpieczne ze względu na fakt, że turkuć podjadek żyje pod ziemią. Może więc przenosić groźne choroby, jak choćby tężec.
Zobacz także:
Czy turkuć podjadek jest szkodnikiem?
Turkuć podjadek może atakować tylko w ostateczności i jego ugryzienia to coś, czym najmniej powinniśmy się martwić. Jest on uznawany w ogrodzie za szkodnika ze względu na jego tryb życia. Owad ten drąży podziemne korytarze, w których spędza większość czasu. Żywi się korzeniami oraz bulwami młodych roślin, przez co te gorzej rosną lub usychają.
fot: Floki/AdobeStock
Obecność turkucia można rozpoznać po charakterystycznych kopczykach, podobnych do krecich (choć są oczywiście o wiele mniejsze) oraz po kondycji roślin. Jeżeli nagle zaczęły więdnąć i się zasuszać, prawdopodobnie winowajcą jest turkuć podjadek. Zwłaszcza, jeśli wasza działka jest usytowana blisko rzeki, strumyka, jeziora i innych zbiorników wodnych - owady te uwielbiają wilgoć.
Jak pozbyć się turkucia podjadka z ogrodu?
Choć turkuć podjadek oficjalnie nie jest objęty ochroną w Polsce, przez złą sławę jego populacja bardzo zmalała. Nie trzeba od razu sięgać po ostateczne rozwiązania w przypadku tych owadów, by pozbyć się ich z ogródka.
Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest przygotowanie pułapki na turkucia. W tym celu należy się zaopatrzyć w niewielką porcję… końskiego obornika. Należy do słoika lub innego pojemnika o podobnym kształcie i gładkich ściankach wlać trochę wody, dodać odrobinę obornika i postawić w ogrodzie. Turkuć zwabiony wilgocią i zapachem obornika wejdzie do pojemnika, ale nie będzie już w stanie z niego wyjść. Kiedy wpadnie już do waszej pułapki, wystarczy ją przykryć (turkucie potrafią latać!) i wypuścić owada z daleka od ogródka.