Rosół to jedna z naszych tradycyjnych potraw. Pyszna i aromatyczna zupa, która dzięki swojej bogatej zawartości potrafi postawić na nogi z przeziębienia. Gotowanie rosołu nie jest trudne, ale z pewnością wymaga czasu. Trzeba jednak uważać na niektóre składniki, które mogą popsuć wywar. Dotyczy to jednej z popularnych przypraw.

Jakich składników unikać w rosole?

Przygotowanie dobrego rosołu wymaga świeżych warzyw i dobrej jakości mięsa, a przede wszystkim poświęconego czasu. Nie warto psuć tego procesu jednym składnikiem. Najpopularniejsza przyprawa w płynie to szwajcarska Maggi. Istnieje na rynku już 140 lat. Jej zadaniem jest uwydatnienie smaku potraw. Pierwotnie stanowiła ekstrat z lubczyku, którego zioła wykorzystywano jako dodatek do tradycyjnych dań. Jednak z czasem skład Maggi uległ zmianom. Dziś, biorąc pod uwagę skalę produkcji i ciągłe poszukiwanie oszczędności trudno liczyć na naturalne składniki. Każdy kojarzy już ten charakterystyczny smak. Teraz w miejsce ziół wchodzą ekstrakty, które są dużo tańsze i łatwiejsze do uzyskania. W składzie znajdziemy dużą ilość glutaminianu sodu. Z racji tego, że wszedł już do naszej diety, na pewno przyswajamy go za dużo. To samo stwierdzenie tyczy się soli i cukru. Maggi zawiera także rybonukleotyd disodowy, który w dużych ilościach uznany jest za szkodliwy. Mało kto wie, że rosół bez dodatkowych wypełniaczy to kwintesencja smaku umami. Gotujemy w nim mięso, warzywa i często doprawiamy świeżymi ziołami. Te składniki to bogactwo naturalnych i dobrze działających na człowieka składników odżywczych. W tym przypadku zawsze wygra użycie domowych przypraw, czy dodatków niż sztucznych zamienników.

Zobacz także:

Składniki na rosół według Magdy Gessler

Rosół według przepisu Magdy Gessler co prawda jest czasochłonny, ale cały trud wynagradza swoim smakiem. Twoi goście na pewno będą zachwyceni daniem na wzór "Kuchennych Rewolucji". Jest na tyle uniwersalny, że będzie smakował nawet najbardziej wybrednym niejadkom.

Lista składników, które potrzebujesz:

  • 1 kura rosołowa
  • 500 g szpondra wołowego
  • 6 marchewek
  • 6 pietruszek
  • 2 cebule
  • 1 por
  • 1 seler
  • 1/4 kapusty włoskiej
  • 1 pęczek natki pietruszki
  • 2 łyżki posiekanego lubczyku
  • 1 łyżka ziarenek pieprzu czarnego
  • 1 łyżeczka cukru
  • 5 liści laurowych
  • 5 ziarenek ziela angielskiego
  • 5 goździków

Aby cieszyć się pyszną zupą, pokrojone składniki wrzuć do 3 l zimnej wody. Kiedy woda się zagotuje, zmniejsz ogień i gotuj przez kolejne 3 godziny. Na bieżąco wyjmuj powstałe szumowiny. Dopraw solą i podawaj z ugotowanym makaronem. Możesz dla smaku i dekoracji dodać natkę pietruszki. 

Nietypowe dodatki do rosołu

W każdym domu rosół gotuje się nieco inaczej. Gotujemy różnego rodzaju mięso, zachowujemy inne proporcje warzyw i dodatków. Typowy rosół z makaronem zna chyba każdy, ale w różnych regionach Polski można trafić na zaskakujące połączenia. Na Śląsku szczególnie popularny jest rosół z ziemniakami. Gotuje się je osobno w osolonej wodzie i wrzuca do wywaru. Zupa dzięki nim staje się bardziej sycąca i podkreślają jej nieco ostrzejszy smak bulionu. W Krakowie uzupełnia się rosół kaszą. 10 łyżek na cały garnek wystarczy, aby dało się wyczuć jej smak. Wiedeński dodatek do rosołu chyba najbardziej dziwi Polaków. Zamiast tradycyjnego makaronu znajdziesz w nim naleśnika. Suche ciasto naleśnikowe krojone jest w paski i wrzucane do ugotowanej zupy. Prosta zmiana, a nadaje mu zupełnie wyjątkowy smak. Pochodząca z Azji kurkuma kojarzy się nam z bardziej egzotycznymi daniami niż rosół. Nada jednak bulionowi złocistej barwy i przyjemnego aromatu. Do jej właściwości należy przede wszystkim posiadanie ogromnych właściwości odżywczych. Wspomagają trawienie i pracę wątroby. Jej niewielka ilość ubogaci zupę, ale i nasze zdrowie.