Ciechocinek niezmiennie od lat cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród pacjentów odwiedzających sanatoria i szpitale uzdrowiskowe. Jest on odwiedzany także przez tłumy turystów, przyciąganych przez ośrodki wczasowe i hotele. Korzyści zdrowotne to zatem nie jedyny powód przyjazdu do Ciechocinka. Teraz miasto może zyskać kolejną atrakcję. W planach pojawiło się bowiem odnowienie zabytkowego basenu termalno-solankowego.
Dlaczego warto odwiedzić Ciechocinek?
Ciechocinek to miasto o charakterze uzdrowiskowym, położone w województwie kujawsko-pomorskim, około 20 kilometrów od Torunia. Znajdziemy w nim szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, hotele i ośrodki wczasowe. Na terenie miasta znajdują się liczne źródła solankowe, z których pochodzą wody lecznicze: chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste i borowe. To stanowi podstawę rozwoju tego uzdrowiska. W Ciechocinku mamy okazję korzystać z wielu atrakcji, przede wszystkim z popularnych tężni solankowych. Potężne drewniane konstrukcje robią nie tylko ogromne wrażenie, lecz także pozwalają na naturalną inhalację, która jest zbawienna dla naszego układu oddechowego.
Zobacz także:
Ciechocinek to jednak nie tylko tężnie. Miłośnikom kontaktu z naturą z pewnością przypadnie do gustu również Park Zdrojowy, który powstał w drugiej połowie XIX wieku. Spacer możemy odbyć również w krytej galerii spacerowej - Pijalni Wód Mineralnych. Te drewniany budynek był niegdyś przede wszystkim miejscem, w którym kosztowano miejscowych wód zdrowotnych, jednak obecnie znajdziemy tam także kawiarnię i salę koncertową. To świetne miejsce spotkań dla turystów i kuracjuszy. W latach 30. XX wieku powstał natomiast Dworek Prezydenta RP, wybudowany dla Ignacego Mościckiego. Obecnie służy on celom kulturalnym. Można w nim podziwiać wystawy multimedialne oraz stałą ekspozycję poświęconą życiu prezydenta Ignacego Mościckiego.
Basen termalno-solankowy w Ciechocinku. Czy odzyska swój blask?
Aktualnie nieczynny basen termalno-solankowy znajdziemy w Ciechocinku przy alei Pojednania. Powstał on z projektu Romualda Gutta i Aleksandra Szniolista. Do użytku został oddany w 1932 roku, a w uroczystym otwarciu wziął udział prezydent Ignacy Mościcki. W czasach swojej świetności basen był największym tego typu obiektem w Europie. W 1993 roku wpisano go do rejestru zabytków. Niestety w 2011 roku, z powodu złego stanu technicznego basenu, został on zamknięty. Pojawiały się różne plany dotyczące jego rewitalizacji. Planowano na przykład budowę hotelu i ogrodu jordanowskiego, jednak koncepcji nigdy nie zrealizowano.
Teraz basen ma okazję odzyskać dawny blask. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął bowiem decyzję o zakupie tej nieruchomości. Teren zostanie nabyty za kwotę nie wyższą niż 15 milionów złotych. Rewitalizacji będą poddane tereny z pozostałościami basenu termalno-solankowego, budynki towarzyszące oraz fontanna. Odnowiony obiekt ma służyć odwiedzającym zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem.