Ptaki, jakie kojarzymy z Polską, to z pewnością bociany, jaskółki, wróble czy sikorki. Przez lata obserwowania i słuchania ich śpiew przyzwyczailiśmy się do tych miejscowych gatunków. Egzotyczne i kolorowe ptaki z kolei kojarzą się nam wyłącznie z dalekimi okolicami, być może gęstymi dżunglami czy wysokimi temperaturami. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. W Polsce występuje jeden gatunek egzotycznego ptaka, który posiada całkowicie zielone upierzenie.

Zielone papugi w Polsce. Występują naturalnie w tej okolicy

Dotychczas papuga zwana ringneck występowała w naszym kraju jedynie w ogrodach zoologicznych lub specjalnych hodowlach. Od 2018 roku występuje ona w warunkach naturalnych na południu kraju. Wówczas w Nysie (woj. opolskie) odnotowano pierwszy udany lęg tego gatunku.

Zobacz także:

Zielona papuga, o której mowa, to aleksandretta obrożna. Naturalnie występuje w Afryce Środkowej i na Półwyspie Indyjskim, a od 7 lat również w Polsce. Ten egzotyczny ptak zamieszkuje z reguły obszary takie jak lasy, sawanny, obszary rolnicze, parki i ogrody.

Ze względu na popularność tej papugi w kraju istnieją hodowle wielu odmian barwnych – od ptaków żółtych czy niebieskich, po te o różnych kombinacjach kolorów. Dzikie ptaki tego gatunku są całe zielone, bez żadnych wzorów na upierzeniu. Aleksandrettę rozpoznać można także po dźwięku. Odzywa się ona bowiem często charakterystycznym wysokim głosem przypominającym donośne skrzeczenie.

Aleksandretta obrożna to wyjątkowa papuga. Od 7 lat zamieszkuje Polskę

Aleksandretta obrożna ma czerwony dziób zgięty w dół, a jej oczy są duże i pomarańczowe. Ptaki te mają również szare nogi, których ustawienie pozwala im na swobodne wspinanie się po drzewach, zwisanie z gałęzi czy manipulowania małymi przedmiotami. Najczęściej żerują w małych stadach, ale równie chętnie pożywiają się pokarmem wystawionym w karmnikach.

Gatunek ten chętnie żywi się egzotycznymi owocami, takimi jak mango czy banany, ale ze smakiem zje również polskie winogrona. Upodobał sobie także warzywa, takie jak papryka czy marchewka. Aleksandretta poza świeżym pożywieniem nie odmówi nasion często wystawianych w karmnikach w polskich domach. Najbardziej smakuje jej owies, pszenica, jęczmień, słonecznik, proso, sorgo i len.

Te zielone papugi są bardzo komunikatywne. Potrafią naśladować dźwięki i chętnie biorą się też za ludzką mowę. Uznawane są za gatunek, który łatwo uczy się mówić. Potrzebują jednak czasu, aby hodowane w domowych warunkach przyzwyczaiły się do życia w obecności człowieka.

fot. Ohayo/AdobeStock

Egzotyczna papuga występująca w Polsce. Poznasz ją po zielonych piórkach

Druga nazwa aleksandretty obrożnej, ringneck, pochodzi od pierścienia wokół szyi tego ptaka, który może być różnokolorowy. Pierwszy do Europy sprowadził je Aleksander Wielki z Indii, około 2000 lat temu.

Przy ewentualnym spotkaniu dzikiej odmiany tego ptaka warto zachować ostrożność. Mimo że domowe odmiany papug są przyjazne dla człowieka, to dzikie mogą poczuć zagrożenie i wykazać się agresją.

Aleksandretta obrożna dobrze czuje się w Polsce, ponieważ jest to gatunek odporny na niskie temperatury. Ptaki te mogą dożyć nawet 25 lat, osiągając wielkość do 41 cm długości ciała. Gatunek ten na chwilę obecną nie jest zagrożony wymarciem, chociaż szacuje się, że w Polsce naturalnie występuje zaledwie kilka sztuk tej papugi.