15 stycznia odbyła się konferencja „Zadbajmy o dobrostan”, podczas której ministra zdrowia Izabela Leszczyna przekazała informację na temat planów resortu zdrowia dotyczących uruchomienia nowego programu profilaktycznego, który zastąpi „Profilaktykę 40+”. „Moje Zdrowie” ma oferować pacjentom bardziej kompleksową opiekę dostępną wszystkim osobom powyżej 18. roku życia. 

„Moje Zdrowie” rusza w maju. Co znajdziemy w ofercie?

Nowy program profilaktyczny „Moje zdrowie”, zapowiadany przez Ministerstwo Zdrowia, ma ruszyć w maju 2025 roku. Zastąpi on „Profilaktykę 40+”, której funkcjonowanie zakończy się 30 kwietnia. Najważniejszą informacją przekazaną przez ministrę zdrowia Izabelę Leszczynę jest ta dotycząca wieku, od którego nowa oferta profilaktyczna będzie dostępna. Według zapowiedzi skorzystają z niej wszyscy, którzy ukończyli 18 rok życia. Planowany program ma się także różnić od „Profilaktyki 40+” zakresem oferowanych świadczeń. „Moje zdrowie” obejmie pacjentów bardziej kompleksową opieką. Szczegóły, którymi podzieliła się ministra zdrowia, wskazują na to, że w ramach programu zostanie udostępniona opcja konsultacji z lekarzem, która ma służyć omówieniu wyników badań przeprowadzonych na podstawie wskazań medycznych.

Zobacz także:

Chcemy, żeby główną różnicą było to, że nie zostawimy w nim pacjentów z badaniami sam na sam. Bo przecież my tak naprawdę do końca tych badań nie rozumiemy, umiemy je umieścić w jakiejś normie, którą mamy podaną, ale do interpretacji wyników potrzebujemy lekarza - tłumaczyła ministra zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji „Zadbajmy o dobrostan”.

Ponieważ chcemy, żeby rzeczywiście już młodzi ludzie dbali o swoje zdrowie, to planujemy w tym roku zastąpić program "Profilaktyka 40 Plus" na program bardziej kompleksowy, dedykowany wszystkim dorosłym - od skończenia 18. roku życia - przekazała szefowa resortu zdrowia.

Co wiemy o szczegółach programu „Moje zdrowie”? Ma być kompleksowo

Resort zdrowia planuje również rozszerzenie możliwości kierowania pacjentów na dodatkowe badania przez lekarzy rodzinnych oraz rozwinięcie zakresu badań medycyny pracy. Program „Moje zdrowie” ma także szerzej wykorzystywać ofertę podstawowej opieki zdrowotnej. To jednak nie wszystko. Profilaktyka ma być też prowadzona w obszarze najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Z zapowiedzi ministry zdrowia wynika, że nowa oferta będzie uruchamiana etapami. Resort nie ustosunkował się jednak do pytań Polskiej Agencji Prasowej dotyczących szczegółów programu oraz rozszerzenia zestawu badań medycyny pracy.

„Profilaktyka 40+” tylko do końca kwietnia. Z jakich badań warto skorzystać?

Początkowo uruchomiony w lipcu 2021 roku program „Profilaktyka 40+” miał funkcjonować jedynie przez sześć miesięcy, jednak Ministerstwo Zdrowia wielokrotnie go przedłużało. Z danych przekazanych przez portal termedia.pl wynika, że na styczeń 2025 roku liczba pacjentów, którzy po odebraniu e-skierowania wykonali badania w ramach programu, wynosi 4,08 miliona. „Profilaktyka 40+” przewiduje możliwość skorzystania z pakietu dla kobiet, mężczyzn oraz pakietu wspólnego. Jakie badania diagnostyczne dla osób powyżej 40. roku życia w nich zawarto? Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia, w przypadku kobiet są to:

  • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
  • stężenie glukozy we krwi;
  • próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP;
  • poziom kreatyniny we krwi;
  • badanie ogólne moczu;
  • poziom kwasu moczowego we krwi;
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet przewidziany dla mężczyzn obejmuje dodatkowo badanie PSA (antygen swoisty dla stercza całkowity), natomiast zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mogą skorzystać z:

  • pomiaru ciśnienia tętniczego;
  • pomiaru masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie;
  • obliczenia wskaźnika masy ciała (BMI).