Rosół to najpopularniejsza zupa goszcząca na stołach Polaków. Gotowana przez wiele godzin na korpusie, z dodatkiem warzyw i przypraw rozgrzeje także w trakcie choroby. Pomysłów na przyrządzenie rosołu jest wiele, jednak okazuje się, że nie każde mięso pozytywnie wpływa na jego smak.
Magda Gessler ocenia mięso do rosołu
Tradycyjny rosół w Polsce dla wielu osób kojarzy się przede wszystkim z mięsem z kurczaka. Udka, ćwiartki i piersi z kur większość dodaje do zupy i nie widzi w tym żadnego problemu. Jednak coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawia się głos, że to mięso zawiera szkodliwe hormony, które odpowiedzialne są za szybszy wzrost zwierząt. Oliwy do ognia dodała wypowiedź znanej i cenionej polskiej restauratorki Magdy Gessler.
Zobacz także:
Polacy myślą, że kura to mięso. Kura to hormon - powiedziała Magda Gessler w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.
Pani Magda twierdzi, że najlepszy rosół powstaje na bazie z mięsa z kaczki lub na wołowinie. Istotną rolę pełni także jakość składników, które wykorzystujemy do przyrządzenia zupy. Aromat potraw podbiją też podpieczone warzywa. Restauratorka przypomina, aby nie przepełniać garnka wodą, ponieważ znajduje się ona także we włoszczyźnie i mięsie, a zależy nam przecież na uzyskaniu intensywnego smaku wywaru.
Czy mięso z kurczaka naprawdę jest takie złe?
Mówi się, że kurczaki należą do najbardziej przemysłowo hodowanych zwierząt na tuszę. Krąży wiele negatywnych opinii o warunkach, w których są przetrzymywane i o sposobie ich karmienia. Wielu hodowców ma żywić je antybiotykami, aby uniknąć ryzyka występowania u nich chorób bakteryjnych, a podawane im hormony mają zapewnić szybszy wzrost, a tym samym sprzedaż. Czy hodowlane kurczaki są aż tak złe? Portal Onet.pl obala ten mit. Twierdzi, że na właściwości tj. zapach, smak, wygląd i konsystencję ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim należy do nich rodzaj paszy, którą karmione są zwierzęta oraz warunki, w których żyją. Decydującą rolę odgrywa również odmiana kury. W każdym przypadku należy wybierać mięso od sprawdzonego dostawcy. Poza sklepami mięsnymi istnieje wiele targów, czy sklepów internetowych, w których ogłaszają się małe gospodarstwa lub rolnicy ze sprawdzonym towarem.
Karmienie kurczaków hormonami to jeden z popularniejszych mitów dotyczących sposobu ich hodowli. Takich praktyk zakazuje prawo unijne. Obecnie hodowany drób opiera się na wyselekcjonowanych odmianach, które naturalnie cechuje szybki przyrost masy mięśniowej. W takiej sytuacji podawanie hormonów zwyczajnie nie ma racji bytu, a dodatkowo naraża hodowcę na działanie poza prawem. Zdaniem wielu weterynarzy podawanie hormonów nie ma sensu, gdyż te podawane w paszy nie należą do trwałych i nie przynoszą pożądanych efektów.
Jak zrobić rosół według Magdy Gessler?
Chociaż rosół to uniwersalna zupa, którą można podawać z makaronem lub lanymi kluskami, dla wielu jego poprawne przygotowanie może okazać się wyzwaniem. Gotowanie rosołu, który będzie miał głęboki i esencjonalny smak, może potrwać nawet kilka godzin.
Do rosołu według Magdy Gessler potrzebujemy:
- 2 kg świeżej kaczki;
- pół kilograma szpondra wołowego;
- 3 średniej wielkości marchewki;
- 1 cebula;
- korzeń selera;
- 2 pietruszki;
- por;
- natka pietruszki;
- liść kapusty;
- lubczyk;
- kilka suszonych podgrzybków;
- 7 ziaren pieprzu i ziela angielskiego;
- 4 liście laurowe.
Sposób przygotowania:
- Należy przełożyć mięso do garnka i zalać je zimną wodą;
- Całość zagotować;
- Kiedy woda zacznie wrzeć, należy zmniejszyć ogień i gotować przez kolejne 90 minut;
- Warzywa podpiec w piekarniku do uzyskania złotego koloru;
- Po 90 minutach od zagotowania wywaru wrzucić warzywa i namoczone wcześniej grzyby oraz kapustę;
- Gotować całość 2 godziny na małym ogniu;
- Na koniec doprawić solą i pieprzem;
- Dodać natkę pietruszki i lubczyk;
- Przed podaniem przykryć garnek na kilka minut, aby zioła mogły się delikatnie zaparzyć.