Biała kiełbasa to klasyk wielkanocnego stołu. Czy podana solo, czy w sosie chrzanowym, czy w żurku — na równi pieści podniebienia mięsożerców. Niestety przygotowanie białej kiełbasy tak, by zachowała soczystość, nie pękała i cieszyła smakiem, nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Największa zagwozdka dotyczy wyboru pomiędzy kiełbasą parzoną a surową oraz późniejszego dostosowania do nich odpowiedniej obróbki. A zatem: jak gotować białą kiełbasę?

Biała kiełbasa — klasyk wielkanocnego stołu. Jak wybrać najlepszą?

Biała, choć tak naprawdę szara, a może jednak różowa? Jaki kolor powinna mieć biała kiełbasa? Mimo że atrakcyjny to róż powinien zdyskredytować wyrób. To może sugerować, że w kiełbasie znajduje się domieszka soli peklowej, a także konserwanty. Jeśli chcesz mieć pewność, że biała kiełbasa będzie dobrej jakości, wybieraj wyrób o szarawym odcieniu wpadającym w delikatny brąz (pamiętaj jednak, że bardzo jasny kolor może sugerować wysoką zawartość tłuszczu).

Zobacz także:

Ważny jest również skład. Jeśli w wyrobie jest mniej niż 80% mięsa, odpuść zakup. Uważaj również na MOM — czyli mięso oddzielane mechanicznie, które jest słabej jakości. Długa lista składników to również czerwone światło. Z kolei dobrej jakości biała kiełbasa to ta o wysokiej zawartości mięsa — najlepiej ponad 90%. W składzie powinny znaleźć się naturalne przyprawy, z kolei jeśli osłonka to oczyszczone naturalne jelito wieprzowe lub baranie, to masz pewność, że wyrób jest dobrej jakości. 

Jak gotować surową białą kiełbasę? Ten błąd popełnia wielu 

Przede wszystkim pamiętaj, by nie kupować białej kiełbasy z wyprzedzeniem. Surowy wyrób w lodówce może być przechowywany maksymalnie przez 2 dni. Mrożenie i rozmrażanie sprawi z kolei, że straci na jędrności i świeżości. Po drugie zwróć uwagę na to, z jaką kiełbasą masz do czynienia: surową czy parzoną. Różnica jest kolosalna, bo kiełbasa surowa, jak nazwa wskazuje, wymaga obróbki termicznej, z kolei kiełbasa parzona została już poddana działaniu temperatury, więc wystarczy ją tylko podgrzać.

Jednak i w jednym, i drugim przypadku należy trzymać się kilku zasad. Jak więc gotować białą kiełbasę? Wyrób zacznie pękać, straci smak i stanie się suchy, jeśli zostanie wrzucony do gotującej wody. Nie tak przyrządza się białą kiełbasę. Prawidłową metodą jej przygotowania jest parzenie.

Biała kiełbasa surowa i parzona — sposób przygotowania

Surowy wyrób najpierw należy delikatnie nakłuć (dzięki temu para wodna zgromadzona wewnątrz będzie miała ujście, zmniejszając tym samym ryzyko pęknięcia), a następnie przejść do samego parzenia. W garnku należy zagotować wodę (w ilości proporcjonalnej do przygotowanej kiełbasy) z dodatkiem przypraw, takich jak: czosnek, liście laurowe, gorczyca, ziele angielskie, sól, pieprz. Całość należy podgrzać, aż do zagotowania. 

Następnie należy zdjąć garnek z kuchenki i po upływie 2-3 minut włożyć do wody kiełbasę, przykryć całość i odczekać ok. 30 minut. Czas ten jednak może różnić się w zależności od wyrobu, dlatego najlepiej jest albo posługiwać się termometrem (optymalna temperatura gotowej kiełbasy to 68-70 st. C), albo sprawdzić kiełbasę, delikatnie nakłuwając ją — jeśli wypływający sok jest klarowny, można wyjąć pęto z wody. Tak samo postępujemy, chcąc podgrzać kiełbasę parzoną, ale w tym przypadku czas obróbki należy skrócić do 10-15 minut.