Świat kwiatów i roślin potrafi zaskoczyć, a szczególnie wyjątkowe i fascynujące okazują się egzotyczne rośliny mięsożerne. Wiele z nich oprócz nietypowego wyglądu zewnętrznego, może pochwalić się również niezwykłymi właściwościami, takimi jak pożeranie mniejszych i większych owadów. Co więcej, niektóre gatunki są tak ogromne, że w swoich „paszczach” pomieściłyby nawet szczura. Poszczególne występują nawet w Polsce i są obiektem pożądania kolekcjonerów. Jak się nazywa i czym jeszcze wyróżnia się jedna z najbardziej żarłocznych roślin na świecie?

Jak wygląda najbardziej żarłoczna roślina świata?

Dzbanecznik, bo tak właśnie nazywa się jedna z najbardziej żarłocznych roślin na świecie, już na pierwszy rzut charakteryzuje się nietypowym i dość egzotycznym wyglądem. To, co ją wyróżnia, to przede wszystkim typowe dla tego gatunku pułapki o dzwonkowatym kształcie.

Zobacz także:

fot. Thomas/Adobe Stock

Wewnątrz są one wypełnione specjalnym płynem trawiennym, który sprawia, że roślina jest w stanie przyciągnąć owady i inne żywe ofiary, które siadają na pokrytych śluzem obrzeżach dzbanków, a następnie ześlizgują się do ich wnętrza. Ze względu na lepką wydzielinę nie są w stanie wydostać się na zewnątrz. Ostatecznie więc owad zaczyna się rozkładać pod wpływem działających w środku enzymów trawiennych. To z kolei gwarantuje roślinie dostarczenie niezbędnych do prawidłowego wzrostu minerałów.

Jakie są gatunki dzbaneczników?

Sposób działania dzbaneczników zależy w większości od ich odmiany, a szacuje się, że na całym świecie występuje ich aż około 168. Niektóre z nich są mniejsze i nadają się do uprawy w domu, a inne rosną dziko i osiągają do kilku metrów wysokości. Jednym z największych jest gatunek o nazwie Napenthes attenboroughii, który stanowi zagrożenie nie tylko dla mniejszych i większych owadów, ale i dla innych stworzeń. Ich dzwonkowate „paszcze” potrafią być tak ogromne, że pomieściłyby nawet szczura. Do mniej inwazyjnych, ale wciąż popularnych odmian należą również:

  • dzbanecznik dwuostrogowy,
  • dzbanecznik skrzydlaty,
  • dzbanecznik krwisty,
  • dzbanecznik Veitcha.

Jak uprawiać dzbanecznik w domu?

Choć te wyjątkowe rośliny nie są charakterystyczne dla chłodniejszego klimatu, najwięksi miłośnicy uprawiają je również w Polsce. Dzbaneczniki są jednak gatunkami niezwykle wymagającymi, więc aby zapewnić im jak najlepsze warunki, należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie stanowisko. Warto znaleźć im miejsce o dużym nasłonecznieniu i zadbać o wysoką wilgotność pomieszczenia. W przeciwnym razie może to doprowadzić do ich uschnięcia. Nie bez znaczenia jest także podłoże. Najlepiej, jeśli jest ono przepuszczalne i o lekko kwaśnym odczynie. Ponadto, dzbaneczniki preferują temperatury sięgające nawet 25 stopni Celsjusza.