W 2023 roku w Polsce skradziono łącznie 5646 pojazdów osobowych i ciężarowych. Jest to wynik o wiele lepszy, niż na początku XXI wieku, kiedy to co roku z ulic znikało nawet 40 tysięcy samochodów. Najwięcej kradzieży w historii naszego kraju dokonano natomiast w 2000 roku — zostały utracone wówczas aż 79 943 pojazdy. Choć liczby w dzisiejszych czasach są znacznie mniej przerażające niż jeszcze 20 lat temu, to posiadacze niektórych pojazdów w dalszym ciągu muszą mieć oczy szeroko otwarte.
Liczba kradzieży samochodów w Polsce maleje. „To efekt działań policji”
Prezes IBRM Samar Wojciech Drzewiecki podczas rozmowy z Interią przyznał, że obniżająca się z roku na rok liczba kradzieży samochodów jest efektem skutecznych działań policji oraz szeroko rozwiniętej technologii. Drzewiecki zwrócił uwagę na fakt, że złodzieje w dzisiejszych czasach dokonują oszustw w celu pozyskania części i podzespołów aut, które później są wprowadzane przez nich w nielegalnym obrocie na rynek.
Zobacz także:
Obniżająca się z roku na rok liczba kradzionych aut to efekt skutecznych działań policji, która rozbiła dużą część grup parających się kradzieżami, to także efekt ograniczonej możliwości legalizacji kradzionych aut. Dziś kradzież to w większości przypadków chęć pozyskania części i podzespołów samochodów, które wprowadzane są w nielegalnym obrocie na rynek - podkreślił Wojciech Drzewiecki.
Gdzie dokonano najwięcej kradzieży aut w 2023 roku w Polsce?
Dane przedstawione przez IBRM Samar jasno wskazują, że najwięcej kradzieży samochodów w 2023 roku dokonywanych było w województwie mazowieckim. W Warszawie i okolicznych miejscowościach w 2023 roku wyrejestrowano 2353 pojazdy osobowe i dostawcze właśnie z tego powodu. Oznacza to, że nawet 4 z 10 samochodów skradzionych na terenie Polski w ubiegłym roku miało miejsce właśnie na Mazowszu. Kolejne miejsca pod względem liczby skradzionych aut należą do województw dolnośląskiego (537 wyrejestrowanych pojazdów) oraz śląskiego i wielkopolskiego, gdzie wyrejestrowano po 444 pojazdy.
Na przeciwległym biegunie zestawienia przygotowanego przez Samar znalazło się województwo opolskie, gdzie dokonano „zaledwie” 50 kradzieży. Na dole rankingu znalazły się też województwa świętokrzyskie (58 skradzionych aut) oraz podlaskie, gdzie w 2023 roku wyrejestrowano 70 samochodów.
Najczęściej kradzione samochody w Polsce. Jedna marka zdystansowała konkurencję
W 2023 roku złodzieje szczególnie „upatrzyli sobie” samochody sygnowane logiem Toyoty. W minionych dwunastu miesiącach z ulic zniknęło bowiem 869 samochodów tej marki. 655 z nich wyrejestrowano w Warszawie, gdzie złodzieje szczególnie polowali na te samochody. W czołowej dziesiątce pojazdów, które najczęściej padały łupem oszustów, znalazły się takie marki jak:
- Toyota – 869 sztuk skradzionych pojazdów,
- Audi – 427 sztuk,
- Volkswagen – 398 sztuk,
- BMW – 383 sztuki,
- Mercedes – 328 sztuk,
- Kia – 303 sztuki,
- Renault – 285 sztuk,
- Hyundai – 282 sztuki,
- Fiat – 274 sztuki,
- Peugeot – 202 sztuki.
Biorąc pod uwagę 10 najczęściej kradzionych poszczególnych modeli pojazdów w Polsce, w czołówce zestawienia znalazło się aż pięć samochodów sygnowanych logiem Toyoty. To pokazuje, jak często złodzieje za cel stawiali sobie włamania do tych pojazdów. TOP10 najczęściej kradzionych aut w Polsce w 2023 roku prezentuje się następująco:
- Toyota Corolla - 247 sztuk skradzionych pojazdów,
- Toyota RAV4 - 189 sztuk,
- Hyundai Tucson - 152 sztuki,
- Fiat Ducato - 148 sztuk,
- Kia Sportage - 113 sztuk,
- Renault Master - 110 sztuk,
- Toyota Yaris - 101 sztuk,
- Toyota C-HR - 101 sztuk,
- Toyota Camry - 96 sztuk,
- Audi A4 - 95 sztuk.