Pod względem długości ten gigantyczny blok mieszkalny w polskiej architekturze nie ma godnego rywala w tej konkurencji. W Europie wyprzedzają go jedynie wiedeński Karl Marx Hof o długości 1,1 km oraz rzymski Corviale mierzący 980 m. Czym się charakteryzuje, gdzie się znajduje i jak wygląda sąsiedzkie życie lokalnej społeczności mieszkającej w gigancie?
Gdzie znajduje się najdłuższy blok mieszkalny w Polsce?
Najdłuższy blok mieszkalny w Polsce to niezwykle popularny w Trójmieście falowiec, znajdujący się w Gdańsku, a dokładniej na osiedlu Przymorze. Budynek wzniesiono na ulicy Obrońców Wybrzeża, a jego długość osiąga łącznie aż 860 metrów. Gigant został podzielony na 1792 mieszkania, w których zamieszkuje obecnie około 6 tys. osób.
Zobacz także:
Dzięki swojej charakterystycznej i nietypowej architekturze budynek wyróżnia się na tle miasta i od lat oprócz pełnienia funkcji mieszkalnej, stał się również obiektem zainteresowania wśród turystów.
Gdy zaczęto je budować, wzbudzały duże zainteresowanie – określano je jako chlubę gdańskiego budownictwa. Falowce były, obok Żurawia czy katedry w Oliwie, obowiązkowym punktem na trasie wycieczek we wszystkich przewodnikach - mówi Klaudiusz Grabowski portalowi Gdańsk.pl.
Ten ogromny blok w Gdańsku wybudowano w latach 70., a wykończenie całości potrwało łącznie 3 lata (od 1970 do 1973). W gdańskim falowcu znajduje się 16 klatek schodowych i 11 pięter. Charakteryzuje się nietypową, falistą konstrukcją, co dodatkowo nadaje mu wyjątkowego wyglądu.
Dlaczego zbudowano falowiec i jaki był pierwotny wzór?
Gdański falowiec, który wzniesiono na terenie dawnego lotniska, miał być odpowiedzią na dynamiczny rozwój miasta i przybywającej ludności. Początkowe plany architektoniczne zakładały, że blok ten będzie wyróżniał się jeszcze bardziej pofalowaną konstrukcją niż jest obecnie, a inspirację zaczerpnięto z ruchu morskich fal.
Falowiec zbudowano z tzw. wielkiej płyty, składającej się z czterech segmentów. Pierwotnie budynek miał być w większości oszklony, aby w ten sposób wydawał się bardziej nowoczesny, jednak ze względu na ograniczone środki finansowe, projekt ostatecznie zmieniono.
Falowce w Polsce nie tylko w Gdańsku
Charakterystycznymi falowcami mogą pochwalić się nie tylko mieszkańcy Trójmiasta, ale i innych części Polski. Oprócz Gdańska tego rodzaju bloki mieszkalne pojawiły się także:
- na łódzkich Bałutach, gdzie obecnie znajduje się ich aż 9,
- w Poznaniu na osiedlu Żegrze – 5 budynków,
- a także w Kłodzku, gdzie wzniesiono tylko jeden taki budynek.