Ser to bezcenne rozwiązanie dla osób na bezmięsnej diecie. Gości na naszych talerzach przy okazji rodzinnych śniadań, jest także świetnym dodatkiem do zapiekanych dań i przekąsek. Na rynku dostępnych jest szeroki wybór jego odmian, a cena zależna jest od jakości składników i doświadczenia serowara.

Dlaczego ser jest żółty i jakie ma właściwości?

Ser jest źródłem potrzebnych organizmowi wartości odżywczych. Doceniany za dużą ilość wapnia i białka oraz szereg witamin takich jak A, B12 i ryboflawina. Witamina A wspomaga przebieg procesów wzrostowych i regenerację komórek. Witaminy z grupy B wspierają prawidłową pracę układu nerwowego. Obecność tych składników odżywczych pomaga w utrzymaniu ogólnego stanu zdrowia.

Zobacz także:

Głównym składnikiem, z którego wyrabiany jest ser jest mleko. Mimo białej barwy to właśnie ono ma w sobie prowitaminy A, czyli beta-karoten. To naturalny barwnik, który może Ci się kojarzyć z marchewką. Poziom beta-karotenu ma ścisły związek z tłuszczem mleka. Im większa jego ilość, tym intensywniej działa barwnik. Podczas produkcji serowar dodaje do mleka kultury bakterii i podpuszkę, która wraz ze wzrostem temperatury ujawnia beta-karoten. Kolor sera powinien być jasnożółty i jednolity.

Najdroższy ser na świecie. Jego cena zwala z nóg

Jeden z właścicieli z północnej Hiszpanii pokusił się o zakup dwukilowej porcji sera Cabrales, którego wartość wynosiła prawie 30 tysięcy euro. To pokazuje, że dla prawdziwego konesera smaku cena ponad 100 tysięcy złotych nie jest przesadą. Najdroższy ser na świecie został wyprodukowany w Wenezueli, w fabryce Los Puertos. Przez kolejne 8 miesięcy dojrzewał w jaskini 1400 metrów pod ziemią, gdzie panowała temperatura 7 stopni Celsjusza. Robiony jest na bazie mleka krowiego lub mieszanki mleka krowiego, owczego i koziego. Pospolity ser Cabrales jest dużo tańszy, ponieważ jego cena osiąga przeważnie ok. 35-40 euro za kilogram. 

Skąd taka wysoka cena tego sera? Nie ma tu miejsca na przypadek. Ten konkretny ser otrzymał wyróżnienie podczas 51. konkursu serów Las Arenas w Hiszpanii za "najlepszy ser Cabrales". Taka nagroda przełożyła się na gwałtowny wzrost jego rynkowej ceny. Podczas tej aukcji wystawiono go za kwotę 30 tysięcy euro, czyli ok. 137 tysięcy złotych. Mało kto wie, że za poprzedni rekordowy zakup odpowiada ten sam restaurator. W 2019 r. za kawałek sera tego samego gatunku zapłacił 20 tysięcy euro. Te zakupy niewątpliwie przejdą do historii. 

Najpopularniejsze gatunki serów. Polacy się nimi zajadają

Istnieje kilka czynników, które wyróżniają sery na tle innych. Na ich smak ma wpływ sposób produkcji, konsystencja czy kaloryczność. Każda z odmian niesie za sobą inne wartości odżywcze. Pozyskuje się je nie tylko z mleka krowiego, ale też od innych zwierząt np. kóz czy owiec. Do serów, po które Polacy sięgają najczęściej możemy zaliczyć:

•    mozzarella,
•    mascarpone,
•    ricotta,
•    edam,
•    gouda,
•    emmentaler,
•    cheddar,
•    parmezan,
•    camembert,
•    brie,
•    gorgonzola.

Jak rozpoznać dobry ser?

Pamiętaj, że o smaku nie zawsze świadczy cena. Często jest ona sztucznie nakręcona przez producenta. Inspekcja Handlowa jasno określa, że ser żółty to produkt mleczny i może być wykonany tylko z tłuszczu mlecznego. Każde odstępstwo od tej zasady i nawet najmniejszy dodatek roślinny tworzy z niego produkt seropodobny. Zbyt intensywny kolor może wskazywać na obecność sztucznych barwników. Warto przyjrzeć się wielkości i kształcie serowych oczek. Naturalny produkt cechuje się gładkimi krawędziami i równomiernym rozmieszczeniem dziurek na całej powierzchni sera. Pęknięcie mogą wskazywać na niewłaściwe przechowywanie i wątpliwą jakość.