Choć wraz z nadejściem wiosny temperatury powietrza na zewnątrz znacznie wzrastają, to w kwietniu wciąż zdarzają się chłodniejsze dni, które zdecydowanie nie działają z korzyścią na uprawę roślin i kwiatów w ogrodzie. Pojawiające się zwłaszcza w nocy i wczesnym rankiem przymrozki mogą w kilka chwil spowodować, że uprawy widocznie zmarnieją, a cała dotychczasowa praca i bujne kwitnienie wiosną może zmienić się w zahamowanie wzrostu rośliny lub nawet jej zwiędnięcie. Właśnie dlatego w przypadku przymrozków warto pamiętać o klasycznym „zestawie ratunkowym” dla przemarzniętych upraw i wiedzieć, w jaki sposób ponownie pobudzić je do kwitnienia.

Czy każda roślina jest w stanie się odbić po przymrozkach?

Czynników wpływających na odbicie roślin i kwiatów po przymrozkach w ogrodzie jest wiele, a wszystko zależy od przede wszystkim od gatunku danej uprawy. Niektóre z nich okazują się bowiem znacznie bardziej odporne na chłodniejsze temperatury, a nawet delikatny mróz, niż inne.

Zobacz także:

Nie mniej istotną kwestią jest stopień przemarznięcia rośliny. Jeśli przymrozek nie odpuszczał przez kilka dni, pielęgnacja zmarzniętych części może okazać się znacznie trudniejsza niż w przypadku lekkich i rzadko pojawiających się spadków temperatury. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia i błyskawiczna reakcja. Po przymrozkach należy natychmiast wykonać kilka podstawowych kroków. Szybkie działanie sprawi, że szansa na odbicie wzrasta.

Wiosenne przymrozki a pielęgnacja roślin

Jednym z najważniejszych kroków pielęgnacyjnych, które mogą okazać się skutecznym wsparciem rośliny w ponownym odbiciu się, jest odpowiednie nawodnienie. Należy pomyśleć o tym zarówno przed spodziewanymi przymrozkami, jak i tuż po nich. Dzięki temu gleba jest w stanie oddać więcej ciepła korzeniom rośliny, a to sprawia, że uprawy mają dodatkowe zabezpieczenie.

Kolejną istotną kwestią jest usunięcie uszkodzonych przez przymrozki fragmentów rośliny. Ta czynność sprawi, że uprawy nie będą tracić zbędnej energii na „naprawę” zniszczonych części, a będą skutecznie pobudzone do wzrostu i wypuszczania nowych, zdrowych pędów i pąków. Po usunięciu uszkodzeń należy również zadbać o odpowiednie naświetlenie rośliny, dobranie specjalnego nawozu oraz wilgotność.

Jak zabezpieczyć rośliny przed przymrozkami?

Aby nie martwić się o kondycję uprawianych w ogrodzie roślin i kwiatów, warto pomyśleć o ich zabezpieczeniu jeszcze przed wystąpieniem przymrozków. Do tego doskonale sprawdzają się dostępne w sklepach budowlanych i ogrodniczych materiały, takie jak agrowłókna czy folia bąbelkowa. Dzięki nim można okryć zarówno grządki, jak i rabaty nie martwiąc się o występujące dość często na początku wiosny chłodniejsze temperatury.