Południowokoreańska firma LG zaprezentowała właśnie prototyp ekranu, który może zrewolucjonizować rynek elektroniki. Nie tak dawno szczęki opadały nam na myśl o kolorowym wyświetlaczu, później pojawiły się telefony z klapką czy rozsuwane, które z miejsca pokochał cały świat. Rewolucja trwa, a branżowi giganci nie poprzestają na tym, co jest. Były już telefony, które składały się jak origami, a teraz nadeszły urządzenia, które można rozciągać jak gumę.
Pierwszy taki telefon na świecie. Nowy LG ma ekran jak z gumy
LG Display planuje wprowadzić na rynek pierwszy na świecie rozciągliwy ekran, który może rozszerzyć się nawet o 50 procent swojego pierwotnego rozmiaru. Prototyp już powstał, powodując niemałe poruszenie w sieci. Według zapewnień firmy użytkownicy mogą skręcać, ciągnąć i składać ekran. Urządzenie ma być na tyle wytrzymałe, że żadne z tych działań nie sprawi, że ekran pęknie czy połamie się. Marka zaprezentowała tę technologię w LG Science Park w Seulu 8 listopada 2024 r., tłumacząc też, jak „telefon przyszłości” rzeczywiście działa. Ze względu na to, że ekran jest rozciągliwy, zespół LG Display twierdzi, że może on przybrać dowolny kształt lub formę.
Zobacz także:
Rozciągliwy prototyp LG Display ma 12-calowy ekran, który można rozszerzyć do 18 cali, zachowując jednocześnie wysoką rozdzielczość i żywe kolory. To nie jest pierwsza rozszerzalna technologia tej marki, ponieważ podobny prototyp został zaprezentowany w 2022 r. Niemniej w porównaniu ze starszym modelem właściwości rozciągnięcia najnowszego ekranu wzrosły z 20 do 50 procent.
LG Display unveils world’s first stretchable screen expanding up to 50%: 👇 pic.twitter.com/pFAD3IKj2c
— Kaynat Kakar ✪ (@kaynat_kakar) November 10, 2024
„Telefon przyszłości”. Jak działa elastyczny wyświetlacz?
LG Display udało się stworzyć elastyczny wyświetlacz, stosując podłoże z materiału silikonowego (stosowanego w soczewkach kontaktowych) i łącząc je z elastyczną konstrukcją okablowania. Ta konfiguracja pozwala ekranowi rozszerzać się bez pękania i łamania. Zespół pracujący nad prototypem przetestował urządzenie, rozciągając je i skręcając ponad 10 000 razy. Mimo to wyświetlacz był w stanie zachować wyraźną jakość obrazu nawet w ekstremalnych warunkach, takich jak narażenie na niskie i wysokie temperatury oraz wstrząsy zewnętrzne.
Jak informuje LG Display, rozciągliwy ekran jest cieńszy i lżejszy w porównaniu do tradycyjnych wyświetlaczy. Dzięki temu, że nowy telefon ma ekran jak z gumy, może zostać zastosowany m.in. przy produkcji specjalistycznej odzieży. Urządzenie przetestowano, mocując je do mundurów strażaków i tym samym dostarczając im informacji w czasie rzeczywistym o sytuacji i ich położeniu. Jak dotąd LG Display nie ogłosiło jeszcze komercyjnego wprowadzenia swoich rozciągliwych ekranów.
Praktyczne zastosowania elastycznych wyświetlaczy: Jak technologia zmieni rzeczywistość?
Zastosowanie elastycznych wyświetlaczy wykracza daleko poza smartfony, a inżynierowie i projektanci z różnych branż już teraz eksperymentują z ich możliwościami. Cienkie i lekkie ekrany można umieszczać np. na powierzchniach o nietypowych kształtach, takich jak tkaniny czy nawet skóra. W modzie oznacza to rewolucję — powstać mogą bowiem ubrania, które zmieniają swoje wzory lub kolory w zależności od naszych preferencji czy dotyku. Takie interaktywne kreacje mogłyby reagować na bodźce zewnętrzne, dostosowując się do okazji lub nastroju użytkownika.
To jednak nie wszystko. Elastyczne wyświetlacze mogą też całkowicie odmienić wnętrza samochodów. Dzięki zdolności dopasowywania się do nieregularnych kształtów deski rozdzielcze mogą być teraz bardziej intuicyjne i interaktywne. Ekran, który rozciąga się po całej krzywiźnie wnętrza pojazdu, zapewnia dostęp do systemu nawigacji, multimediów czy funkcji bezpieczeństwa w bardziej ergonomicznym formacie. Elastyczny wyświetlacz dostosowujący się do krzywizn auta to także większa personalizacja wnętrza i nowe możliwości projektowania, które sprawią, że podróż samochodem będzie bardziej komfortowa i przyjazna dla użytkownika.
Kolejnym obszarem, który może zyskać na elastycznych wyświetlaczach, jest medycyna. W przyszłości, zamiast tradycyjnych urządzeń diagnostycznych, możemy korzystać z cienkich, elastycznych ekranów, które bezproblemowo dopasowują się do ciała pacjenta. To otwiera drzwi dla nowych metod monitorowania zdrowia, jak elastyczne opaski, które nie tylko rejestrują parametry życiowe, ale też wyświetlają lekarzom informacje w czasie rzeczywistym. Dla pacjentów oznacza to wygodniejsze, mniej inwazyjne formy leczenia i monitoringu.