Położony nad Wisłą, w województwie świętokrzyskim, Opatowiec to miejsce, które na pierwszy rzut oka może wydawać się niepozorne. Kilka ulic, spokojna atmosfera i dużo zieleni. Ale to właśnie w tej prostocie tkwi jego urok. Opatowiec to dziś najmniejsze miasto w Polsce pod względem liczby ludności. Co więcej, niejedna wieś jest większa od Opatowca, a ludzi zamieszkujących te miejscowości można by zmieścić w jednym bloku.
Opatowiec — najmniejsze miasto w Polsce.
Opatowiec może pochwalić się bardzo długą i bogatą historią. Prawa miejskie otrzymał już w 1271 roku z rąk księcia Bolesława Wstydliwego. Przez wieki pełnił funkcję ważnego ośrodka handlowego i komunikacyjnego. Tym bardziej że leżąc przy Wiśle, stanowił istotny punkt przeprawowy i łączył różne regiony Polski. W średniowieczu działały tu cechy rzemieślnicze, odbywały się jarmarki i zjazdy kupców, a miasto rozwijało się dynamicznie.
Niestety miasto ucierpiało podczas najazdów, wojen i zaborów. Po powstaniu styczniowym, podobnie zresztą jak wiele innych miejscowości, zostało ukarane przez władze rosyjskie i w 1869 roku utraciło prawa miejskie. Tak przez kolejne dekady pozostawało w cieniu większych ośrodków. Dopiero w XXI wieku pojawiła się szansa, by to zmienić. Dzięki staraniom lokalnych władz i mieszkańców Opatowiec odzyskał prawa miejskie 1 stycznia 2019 roku. Było to nie tylko symboliczne wydarzenie, ale też szansa na ożywienie regionu.
Zobacz także:
Tym samym też Opatowiec stanął na liście rekordzistów obok Warszawy — podczas gdy stolica należy do największych miast Polski, Opatowiec zasłynął z tego, że jest najmniejszym miastem. Liczy zaledwie 308 mieszkańców. Dla porównania największa wieś w Polsce, czyli Józefosław na Mazowszu, liczy niemal 15 tys. mieszkańców.
Dlaczego warto odwiedzić Opatowiec?
Mimo niewielkich rozmiarów Opatowiec ma do zaoferowania sporo atrakcji. Warto zobaczyć tu m.in. zabytkowy kościół św. Jakuba Apostoła – to budowla o gotyckich korzeniach, której historia sięga XIV wieku. To również jeden z najstarszych i najbardziej charakterystycznych obiektów sakralnych w regionie. W pobliżu znajdują się też ruiny klasztoru dominikanów. I choć nie zachowały się w pełni, budzą zainteresowanie pasjonatów historii i architektury.
Dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku Opatowiec również ma wiele do zaoferowania. Malownicze położenie nad Wisłą, bliskość Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego, liczne ścieżki rowerowe i piesze szlaki zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Można tu wybrać się na spokojny spacer nad rzeką, zorganizować piknik czy udać się na rejs po Wiśle. W sezonie letnim odbywają się tu lokalne festyny i wydarzenia kulturalne. Ponadto Opatowiec to również dobre miejsce wypadowe do zwiedzania okolicznych atrakcji, np. w niedalekiej odległości znajdują się Wiślica, Kazimierza Wielka czy Nowy Korczyn, które również mają wiele do zaoferowania.