Sytuacja meteorologiczna w górach często ulega zmianom. Nagłe ulewne deszcze, gęste opady śniegu, czy nieoczekiwane podmuchy wiatru to standard dla tamtejszych regionów. Jednakże znaczące spadki temperatur to zjawisko, na które wielu turystów nie jest przygotowanych.

Trudna sytuacja w Tatrach. Takiej pogody nie spodziewali się turyści

Służby drogowe oraz władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o ostrożność na drogach i na szlakach. W weekend temperatura w Tatrach spadła do -16 stopni Celsjusza, znacząco utrudniając warunki dla kierowców. TPN zaleca, aby mniej wprawieni turyści zrezygnowali z wędrówki po górach dla własnego bezpieczeństwa. Wybierając się na Podhale, eksperci zalecają sprawdzenie ogumienia w samochodach oraz wyposażenie swojego samochodu w dodatkowe systemy zwiększające bezpieczeństwo, jak chociażby łańcuchy na koła, dzięki którym przejedziemy nawet przez nieodśnieżoną, śliską drogę.

Zobacz także:

Meteorolodzy twierdzą, że nagłe ochłodzenie pod koniec pierwszej połowy grudnia wynika z napływu zimnych mas powietrza na Podhale. Tam też zaobserwować można silne porywy wiatru, nawet do 80 km/h, który powoduje zamiecie śnieżne.

Tatrzański Park Narodowy wydał ostrzeżenie

Poza trudnymi warunkami dla kierowców na drogach i turystów na szlakach, odwiedzający Podhale muszą mieć świadomość, że nagły spadek temperatury stwarza szereg poważnych zagrożeń. Tatrzański Park Narodowy wydał pierwszy stopień zagrożenia lawinowego dla regionów powyżej górnej granicy lasu. TPN zaleca, aby turyści nie lekceważyli tego komunikatu. Gdyby jednak postanowili odwiedzić malownicze szlaki, TPN zaleca zabranie ze sobą raków, kasków, czekanów i „lawinowego ABC”.

Jeśli sądzicie, że zabranie ze sobą profesjonalnego sprzętu wybierając się w góry zimą, nie jest wam potrzebne, zapoznajcie się z historią tych kobiet, które nie były w stanie ukończyć wędrówki nad Morskie Oko, przez brak odpowiedniego wyposażenia.

Podróżnicy ostrzegają przed warunkami na szlakach

O trudnych warunkach w Tatrach negatywnie wypowiadają się nie tylko podmioty odpowiedzialne za utrzymanie bezpieczeństwa w górach. Śmiałkowie wędrujący po zamarzniętych trasach podają, że wiele z nich jest co najmniej trudne do pokonania, żeby nie powiedzieć, że niektórych szczytów zwyczajnie w tak niesprzyjających warunkach zdobyć się nie da.

Szlakiem już nie da się iść, łańcuchy są pod śniegiem. W żlebie (Rysie) 2 trudne miejsca, gdzie trzeba pokonać zalodzony próg skalny (ściankę), stąd większość ludzi zawracała – czytamy w poście na Instagramie aktualne_warunki_tatry.

Meteorolodzy prognozują, że warunki pogodowe w Tatrach w najbliższych dniach nie ulegną poprawie. Trudna sytuacja w Tatrach może obowiązywać przez kolejne tygodnie. Czego możemy się spodziewać? Przede wszystkim intensywnych opadów śniegu w wyższych partiach gór, silnego wiatru i śnieżnych zamieci.

Nie takie Tatry straszne, jak je malują

Aby nie demonizować Tatr wyłącznie przez trudne warunki pogodowe, warto zaznaczyć, że nawet mimo niskich temperatur Podhale wciąż może oczarować niejednego turystę. Chociaż wyprawa w wysokie góry w niekorzystnych warunkach atmosferycznych jest niebezpieczna, istnieje wiele interesujących szlaków, które bez trudu pokonacie nawet zimą wraz z całą rodziną. Warto zapoznać się z lokacjami takimi jak:

  • Dolina Kościeliska,
  • Rusinowa Polana,
  • Dolina Chochołowska,
  • Hala Gąsienicowa,
  • Polana Kalatówki.

Więcej o tych magicznych miejscach pisaliśmy w naszym artykule o najlepszych miejscach w Tatrach dla rodzin z dziećmi. Miejsca te nie tylko oferują przystępne, łatwe do pokonania szlaki, ale również masę atrakcji dla dzieci i dorosłych. Wśród nich należy wymienić chociażby bogatą ofertę gastronomiczną w schroniskach, możliwość wzięcia udziału w kuligu, czy zwiedzenia zabytków znajdujących się nieopodal szlaków turystycznych.