Zdawać by się mogło, że w kwestii nadawania imion dzieciom mamy zupełną wolność i dowolność. Nic bardziej mylnego. Istnieją specjalne wytyczne i zalecenia, które wystosowała Rada Języka Polskiego. Dzięki nim możemy się dowiedzieć, jakie imiona dla dziecka są zakazane. Ostatnie słowo należy również do urzędników Urzędu Stanu Cywilnego. 

Kto może zakazać nam nadania dziecku wybranego przez nas imienia?

Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego, a dokładnie art. 50 tej ustawy, stanowi: 

Zobacz także:

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka.

Oznacza to, że propozycja rodziców co do imienia dziecka spotka się z ostateczną oceną w Urzędzie Stanu Cywilnego. Warto więc dobrze przemyśleć swoją decyzję i zapoznać się z obowiązującymi zaleceniami.

Czy urzędnicy mogą wybrać imię za rodziców? 

Wiele osób zadaje sobie to pytanie. To może wydawać się dziwne, ale tak właśnie jest. Informację o tym znajdziemy również w art. 50 wyżej wspomnianej ustawy. Jak czytamy: „Jeżeli przy sporządzaniu aktu urodzenia rodzice nie dokonali wyboru imienia (imion) dziecka, kierownik urzędu stanu cywilnego wpisuje do aktu urodzenia jedno z imion zwykle w kraju używanych, czyniąc o tym stosowną wzmiankę dodatkową”. Wydawać by się mogło, że żaden rodzic nie pozostawi tak ważnej decyzji do podjęcia przez urzędnika, ale można to postrzegać jako ostateczną opcję dla rodziców niezdecydowanych. 

Co jednak w sytuacji, w której rodzice chcą nadać dziecku imię nietypowe? Kwestia oceny proponowanego przez rodziców imienia może się okazać dla urzędnika trudna. Na stronie Rady Języka Polskiego możemy znaleźć specjalny dokument, który pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące nadawanych dzieciom imion. Są to „Zalecenia dla urzędów stanu cywilnego dotyczące nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej”. Czego możemy się z nich dowiedzieć?

Zakazane imiona dla dziecka. O tym trzeba pamiętać

Nie powinno się nadawać dzieciom imion pochodzących od wyrazów pospolitych, takich jak antena, bławatek, goździk, kąkol, sonata itp. To samo dotyczy imion pochodzących od nazw geograficznych, np. Dakota, Eurazja, Korea, Malta. Imię dla dziecka powinno odróżniać jego płeć. Zabrania się nadawania dziewczynkom imion męskich, a chłopcom żeńskich. Wyjątkiem jest imię Maria, które - zgodnie z tradycją - można nadać chłopcu jako drugie, np. Artur Maria, Tadeusz Maria. Dziewczynkom powinno nadawać się imię kończące się na literę -a, np. Barbara, Ewa, Maria.

Wskazane jest natomiast, aby chłopcom nadawać imiona kończące się na spółgłoskę (np. Tomek, Karol) lub kończących się na litery -i lub -y (np. Antoni, Konstanty, Walery), bądź kończących się na literę -o. Ostatnie rozwiązanie uchodzi jednak za rzadkie, ze względu na możliwe trudności w odmianie, np. w przypadku imienia Apollo (odmieniamy Apollo czy Apollina?). Od powyższej zasady, dotyczącej nadawania dziewczynkom imion zakończonych na -a, można jednak zrobić wyjątek. Dotyczy to utrwalonych w tradycji kulturalnej lub literackiej imion kobiecych zakończonych na samogłoskę inną niż -a, np. Beatrycze, Noemi, Karmen, Rut. Imion tych nie wolno jednak nadawać chłopcom. 

Jakiego imienia nie nadasz dziecku? Ważne zasady

Imiona zdrobniałe, powszechnie używane nieoficjalnie, jak np. Jaś, Wiesiek, Kasia, również nie powinny być nadawane dzieciom. Jeśli jednak imię jest z pochodzenia zdrobniałe, skrócone, ale współcześnie postrzegane jako samodzielne, np. Nina, Lena, Rita, można go użyć. Bezwzględny nakaz unikania imion dotyczy tych budzących ujemne skojarzenia, np. Belzebub, Kurtyzana, Lucyfer. Należy zwrócić szczególną uwagę na imiona, na które moda szybko przemija. Zaleca się w ich przypadku stosowanie obcej oryginalnej pisowni, np. Dustin, Jessica, a nie Dastin, Dżesika. Jest to ważne ze względu na to, że imię będzie używane w różnych sytuacjach i okolicznościach — urzędowych, formalnych, w dokumentach oficjalnych. Z tego powodu forma imienia powinna być jednoznaczna. Prostą zasadą jest ta dotycząca liczby imion. Mianowicie zakazuje się nadawania dzieciom więcej niż dwóch imion, pisanych osobno, bez łącznika. 

To najbardziej popularne imiona dla dzieci

Wybór imienia dla dziecka może nastręczać wielu trudności. W świetle przedstawionych informacji warto przy tym wyborze postawić na bezpieczne opcje. Zwrócić uwagę można na najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w pierwszej połowie 2024 roku. Dla dziewczynek były to: Maja, Zofia, Zuzanna, Hanna, Laura, Julia i Oliwia. W przypadku chłopców natomiast: Nikodem, Jan, Aleksander, Antoni, Franciszek, Leon, Ignacy. Jeśli jednak zależy wam na mniej popularnym imieniu, oto kilka z tych, które znalazły się w rankingu najrzadziej nadawanych imion: Walentyna, Oda, Zoey, Albina, Grażyna, Ema, Lola, Luisa, Rima, Kora (dla dziewczynek), a także: Muaz, Ayan, Alessandro, Rayan, Tadej, Gorsey, Aras, Simon, Bolko (dla chłopców).