Trwa sezon na przeziębienie, a w związku z tym wiele osób wspomaga się lekami, które są w stanie choć na chwilę przynieść ulgę i poprawić samopoczucie w chorobie. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że niektóre składniki spożywcze w codziennej diecie mogą wpłynąć na organizm niekorzystnie w momencie ich interakcji z przyjmowanymi lekami. Czasami może to prowadzić nawet do poważnych uszczerbków na zdrowiu. Których składników lepiej nie łączyć?
Co to jest paracetamol i czym się charakteryzuje?
Paracetamol to substancja czynna, która jest przeznaczona w momencie wystąpienia objawów przeziębienia lub grypy. Charakteryzuje się silnym i zwykle skutecznym działaniem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Lek można kupić bez recepty, dlatego jest jedną z najczęściej wybieranych opcji wśród Polaków na złagodzenie uciążliwych objawów choroby lub innych dolegliwości, takich jak:
Zobacz także:
- bóle głowy, w tym także migrenowe,
- nerwobóle,
- bóle zęba,
- bolesne miesiączki,
- bóle mięśni i stawów
- gorączka.
Zwykle występują w postaci 500-1000 mg substancji czynnej w jednej dawce.
Czosnek i leki na przeziębienie. Unikaj takiego połączenia
Choć czosnek powszechnie znany jest jako tzw. naturalny antybiotyk, to mimo swoich cennych właściwości zdrowotnych może stanowić niemałe zagrożenie dla zdrowia. Dzieje się tak w momencie, gdy przyjmuje się go w połączeniu z popularnym lekiem na przeziębienie o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, a dokładniej właśnie z paracetamolem. Czosnek zawiera bowiem składniki odżywcze, które w momencie ich połączenia z lekarstwem, działają niekorzystnie na procesy trawienne leków i sprawiają, że substancje czynne w paracetamolu stają się toksyczne. Finalnie może to wpłynąć nawet na uszkodzenie wątroby.
Niekorzystne skutki płyną jednak nie tylko z przyjmowania czosnku z paracetamolem (lekiem na przeziębienie). Niebezpieczną dla zdrowia praktyką jest również zażywanie tego powszechnego warzywa z lekami przeciwzakrzepowymi, między innymi z acenokumarolem czy warfaryną. W momencie połączenia tych substancji w organizmie może dojść do niekontrolowanego krwawienia, gdyż czosnek wzmacnia ich działanie.
Alkohol i paracetamol. Duet zakazany
Oprócz czosnku specjaliści często informują również o zagrożeniach wynikających z łączenia leków, zwłaszcza paracetamolu, z substancjami wysokoprocentowymi. Eksperci podkreślają, że alkohol już sam w sobie niesie wiele niekorzystnych skutków dla zdrowia, gdyż podczas procesu metabolizowania w wątrobie powstają toksyczne substancje, takie jak aldehyd octowy, który następnie uszkadza komórki narządu.
W momencie połączenia alkoholu z paracetamolem sytuacja staje się jeszcze bardziej niebezpieczna dla zdrowia i może prowadzić do poważnych problemów, zwłaszcza związanych z uszkodzeniem wątroby. Osoba, która zdecydowała się na połączenie tych dwóch silnych substancji, może doświadczyć wielu przykrych konsekwencji, takich jak osłabienie, nudności, wymioty, osłabienie zdolności wątroby do detoksykacji i regeneracji, a w przypadku silnego zatrucia, mieszanka może doprowadzić nawet do śmierci.
Specjaliści radzą, aby osoby, które przyjęły paracetamol, każdorazowo wstrzymały się ze spożywaniem alkoholu przez co najmniej 4-6 godzin po jego przyjęciu, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko groźnej interakcji tych dwóch substancji w organizmie.
Sok z grejpfruta a przyjmowanie leków
Oprócz wspomnianych powyżej interakcji produktów spożywczych z niektórymi lekami lekarze wspominają również o możliwych komplikacjach w związku z popijaniem tabletek sokami cytrusowymi, a ostrzeżenia dotyczą szczególnie soku grejpfrutowego. Eksperci wskazują, że w tych owocach znajduje się wiele związków chemicznych, które w konsekwencji mogą blokować aktywność niektórych enzymów trawiennych w organizmie i doprowadzić do spowolnienia procesu metabolizowania leków i ich nadmiernego stężenia we krwi. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i może wpłynąć na osłabienie skuteczności leczenia.