Stanisław czy Franciszek to imiona okazuje się ponadczasowe — popularnością cieszyły się nie tylko lata temu, ale również teraz. Podobnie jest z Janem czy Antonim. To, że moda na dawne imiona wraca, wiadomo nie od dzisiaj, niemniej nie każde imię, które niegdyś było słychać niemalże wszędzie, ponownie zacznie podbijać statystyki. Tak jest m.in. z imieniem Zenon.

Zenon. Imię męskie, które może wkrótce zniknąć

Z danych Ministerstwa Cyfryzacji płynie wniosek, że w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie nie spotkamy już chłopców o imieniu Zenon. W 2024 roku imię to otrzymało tylko 5 dzieci, a w 2023 roku – 6. Co ciekawe, od 2010 do 2011 nie nazwano tak ani jednego chłopca. Jak wynika z Rejestru PESEL, w styczniu 2025 roku w Polsce mamy 40 tys. Zenonów. Są to przede wszystkim osoby starsze.

Zobacz także:

Okazuje się, że Zenon w czasach PRL-u było wyjątkowo popularnym imieniem. Rodzice chętnie nazywali tak synów. Obecnie Polakom, a szczególnie młodszym, imię to kojarzy się najczęściej z Zenonem Martyniukiem, muzykiem disco polo, autorem m.in. hitu „Przez twe oczy zielone”. 

Co oznacza imię Zenon?

Pochodzi z języka greckiego. Jest skróconą formą imion złożonych np. Zenodotos i oznacza „dar Zeusa”. W Polsce oficjalnie pojawiło się w XIII wieku. Najpopularniejszymi zdrobnieniami są m.in. Zenio, Zeniu, Zeniulek, Zeneczek, Zenonek. O Zenonach mówi się, że są mężczyznami wszechstronnie uzdolnionymi – mają zarówno talent do nauk ścisłych, jak i sztuki. Interesuje ich otaczający świat, potrafią być niezwykle towarzyscy i dociekliwi. Chętnie pomagają innymi i nie oczekują nic w zamian. W PRL-u imię Zenon kojarzyło się z klasą i powagą.

W Martyrologium Rzymskim, czyli oficjalnym spisie wszystkich świętych i błogosławionych Kościoła Katolickiego, imię pojawiało się 15 razy. W kontekście Kościoła katolickiego znanymi Zenonami byli m.in. Zenon, męczennik z Aleksandrii; Zenon, męczennik rzymski; Zenon i Zenas, męczennicy z Arabii; Zenon, męczennik z Nikodemii. Imię to nosili także m.in. znany polski satyryk – Zenon Laskowik; Zenon Jaskuła – kolarz oraz Zenon Kosidowski – poeta i pisarz.

Które popularne w PRL-u żeńskie imiona również zanikają?

Na popularności traci również często spotykane w czasach PRL-u imię Halina. Ma ono korzenie greckie i oznacza m.in. spokój. Tak jak imię Zenon, również może wkrótce zniknąć. Kolejnym dawniej często nadawanym imieniem żeńskim, które dziś nie cieszy się popularnością, jest Krystyna – ma pochodzenie łacińskie i nawiązuje do chrześcijaństwa, a oznacza „należąca do Chrystusa”. Do tej samej grupy zaliczyć można również znane z czasów PRL-u imię Bogda, żeński odpowiednik imienia Bogdan i oznaczający „daną przez los”, „daną przez Boga” albo „tą, której Bóg daje”.