Czyszczenie ekranu telewizora jest konieczne, by korzystanie z urządzenia było w ogóle przyjemne. Zarówno kurz, jak i smugi najlepiej usuwać raz w tygodniu np. podczas generalnego sprzątania. Jednak nie trzeba w tym celu kupować specjalnych środków czystości. Wystarczy tylko jeden produkt, który dostaniemy za grosze w markecie budowlanym czy supermarkecie, choć wielu z nas i tak prawdopodobnie ma już go w domu. Dzięki niemu skutecznie usuniemy z ekranu smugi. Co najlepsze, ten sposób jest banalnie prosty i skuteczny.
O czym pamiętać, zanim zaczniemy czyścić ekran telewizora?
Wbrew pozorom do mycia ekranu telewizora też trzeba się przygotować. Wielu z nas przeciera go, również wtedy gdy jest włączony np. w przerwie podczas oglądania filmu czy serialu. Nie jest to jednak bezpieczne zarówno dla nas, jak i urządzenia. Zanim dotkniemy go szmatką, odłączmy telewizor od prądu. Warto też upewnić się, czy ekran jest chłodny – jeśli telewizor był wcześniej włączony, poczekajmy, aż całkowicie ostygnie.
Zobacz także:
Często spotykanym błędem jest mycie ekranu telewizora za pomocą nieodpowiednich akcesoriów i preparatów. Są nimi np. środki czyszczące na bazie alkoholu, np. do mycia szyb. Nowoczesne telewizory nie mają jednak ekranów ze szła. Błędem jest także wycieranie ekranu gąbką do mycia naczyń oraz papierowymi ręcznikami kuchennymi. Konsekwencją tego może być pojawienie się rys które, tak jak smugi, zmniejszą przyjemność z oglądania telewizji.
Woda destylowana. Tani skuteczny środek do czyszczenia ekranu
Wodę destylowaną można kupić zarówno w marketach budowlanych, jak i sklepach z artykułami AGD i RTV oraz wielu innych sklepach, w tym również i aptekach. Można ją również zrobić samodzielnie w domu – koszt destylacji wynosi tyle, co cena wody z kranu i gazu zużytego na gotowanie. W odróżnieniu od zwykłej kranówki nie zawiera minerałów i cząsteczek, które mogą rysować ekran.
Wystarczy zalać połowę 20 litrowego garnka ze stali nierdzewnej wodą i włożyć do niego miskę, ale by nie dotykała dna. Następnie gotujemy wodę, by pozbyć się substancji chemicznych i tworzymy efekt kondensacji. W tym celu odwracamy pokrywkę garnka i wkładamy do niej lód. Gdy gorąca para dotknie zimnej pokrywki, dojdzie do kondensacji. Następnie gotujemy wodę w garnku. Unosząca się podczas gotowania para wodna skondensuje się na pokrywce garnka. I zacznie spływać do miski. Czynność wykonujemy do momentu, aż w misce znajdzie się wystarczająca nam ilość wody destylowanej.
Ściereczkę należy delikatnie zwilżyć wodą destylowaną i przetrzeć ekran. Warto pamiętać, by nie spryskiwać ekranu. Nie dociskajmy jej zbyt mocno i wykonujmy koliste ruchy. Gdy po czyszczeniu zostaną smugi, najlepiej usunąć je suchą częścią ściereczki z mikrofibry.
Zanim sięgniemy po wodę destylowaną, warto upewnić się, czy telewizor jest bardzo ubrudzony. Jeśli nie, wtedy wystarczy przetrzeć go ściereczką z mikrofibry, zbierającą kurz. Jednak gdy widzimy już smugi, wówczas lepiej sięgnąć po wodę destylowaną. Można myć nią telewizory, szczególnie ekrany LED/LCD i OLED. Nie stanowi zagrożenia także dla powłok specjalnych. Mimo wszystko, zanim zdecydujemy się jej użyć, sprawdźmy, jakie środki czyszczenia zaleca stosować producent urządzenia.