Każdy wezwany na komisję wojskową ma obowiązek się na niej pojawić. Osoba, która się nie stawi na wezwanie, może zostać ukarana grzywną. Jak wygląda kwalifikacja wojskowa?
Co to jest kwalifikacja wojskowa?
Kwalifikacja wojskowa to określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej. W rozporządzeniu MON dotyczącym kwalifikacji wojskowej czytamy, że w terminie 3.02 do 30.04.2025 wezwanie otrzymają:
• mężczyźni urodzeni w 2006 roku,
• mężczyźni urodzeni w latach 2001-2005, którzy nie mają przyporządkowanej kategorii wojskowej,
• kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej,
• osoby po 18. roku życia, które zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia.
Zobacz także:
Wezwanie powinno zostać doręczone najpóźniej 7 dni przed planowaną kwalifikacją. Jeśli osoba nie da rady stawić się w wyznaczonym miejscu i czasie, należy ten fakt zgłosić do odpowiedniego urzędnika. Można to zrobić najpóźniej w dniu, w którym miała się stawić na komisji. W piśmie podaje się także przyczyny, które nie pozwalają na stawiennictwo. Zostanie wtedy wyznaczony nowy termin.
Zazwyczaj informacje na temat tego, do kogo należy się zgłosić w razie gdy nie możemy przybyć na kwalifikację, są umieszczone w treści wezwania na komisję wojskową.
Lepiej tego pilnować. Co jeśli nie stawię się na komisji wojskowej? Za niestawienie się na wezwanie grozi grzywna od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Osobę, która nie stawiła się na komisję, może doprowadzić policja.
Jak wygląda kwalifikacja wojskowa?
Podczas kwalifikacji potrzebny jest dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Należy zabrać ze sobą także posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej albo dokumenty potwierdzające niezdolność do pracy lub niepełnosprawność (orzeczenie). Trzeba też mieć dokumenty potwierdzające wykształcenie. Orzekaniem stopnia zdolności do służby wojskowej zajmują się powiatowe komisje lekarskie. Podczas badania odbywa się mierzenie i ważenie, ocena postawy, słuchu, wzroku pod kątem zdolności do pełnienia służby wojskowej. Osoba wezwana na komisję musi także odpowiedzieć na pytania dotyczące swojego stanu zdrowia, w tym chorób, metod leczenia czy stylu życia.
Jakie są kategorie wojskowe?
Na podstawie badań i zgromadzonej dokumentacji medycznej przyznawane są kategorie oznaczające określoną gotowość do pełnienia służby:
• A oznacza zdolność do służby wojskowej.
• B oznacza czasową niezdolność do czynnej służby wojskowej. Przyznawana jest w przypadku np. chorób przewlekłych, gdzie istnieją rokowania, że do 24 miesięcy choroba lub dolegliwość ustąpi, a kandydat będzie zdolny do służby.
• D przyznawana jest kandydatowi niezdolnemu do czynnej służby wojskowej, ale wyłącznie w czasie pokoju.
• Kategoria E oznacza trwałą i całkowitą niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny.
Jakie choroby wykluczają ze służby wojskowej? Potencjalny żołnierz nie może cierpieć na choroby skóry czy osoby związane z węzłami chłonnymi. Wyklucza ich również otyłość, słaba budowa ciała lub zaburzenia proporcjonalności ciała.
Czy zasadnicza służba wojskowa jest obowiązkowa? Celem kwalifikacji jest stwierdzenie stopnia zdolności jedynie do jej potencjalnego podjęcia. Obecnie zasadniczą służbę wojskową podejmują osoby, które wiążą swoją przyszłość z bezpieczeństwem narodowym.