Gdy będziecie planować kolejne wakacje i postanowicie spędzić urlop nad polskim morzem, koniecznie uwzględnijcie w swojej wycieczce jedno miejsce. To prawdziwa perełka na Kaszubach, o której mało kto jeszcze wie - a szkoda, bo warto ją odwiedzić. Mowa o Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, czyli uroczym skansenie, w którym możemy przekonać się jak na co dzień żyli Kaszubi. Do tego co roku ma tutaj miejsce pewne bardzo ciekawe wydarzenie, którego próżno szukać gdziekolwiek indziej. Jeśli więc będziecie spędzać wakacje w Rowach, Łebie i okolicach, zaplanujcie sobie jeden dzień na wycieczkę do Kluk. Sprawdźcie poniżej, co ciekawego można tam zobaczyć.
Kluki, czyli Muzeum Wsi Słowińskiej
W województwie pomorskim, nad jeziorem Łebsko znajduje się niezwykle urocza wieś Kluki. Na jej terenie znajdziecie Muzeum Wsi Słowińskiej, które jest oddziałem Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Idea stworzenia tego miejsca narodziła się w 1958 roku, gdy społecznicy i muzealnicy zaangażowani w sprawy kultury i historii dawnych mieszkańców tych terenów postanowili zorganizować w tym miejscu „zagrodę muzealną”.
Zobacz także:
To właśnie w Klukach mamy szansę zobaczyć zabytkowe domy szachulcowe, które jeszcze w XIX w. były tutaj powszechne, ale zaczęły zanikać w latach 70. XX w., kiedy to ostatni rdzenni mieszkańcy tej wsi zmarli lub wyjechali. Co ciekawe, budynki które obecnie stoją na terenie muzeum znajdowały się wcześniej w innych miejscach wsi - zostały rozebrane i przeniesione tam, gdzie teraz jest Muzeum Wsi Słowińskiej.
Rozebrano i zabezpieczono XVIII-wieczną chałupę Charlotty Klück z Kluk, datowaną na 1841 rok chałupę z Żoruchowa, pochodzące z Kluk Żeleskich zagrody z początku XIX w. i lat 20 XX wieku, in situ zabezpieczono dwie XIX-wieczne zagrody w Klukach. Tylko tyle zdołano uratować. Reszta szachulcowych budynków zniknęła z Kluk i innych wsi. Wsie Kluki Żeleskie i Ciemińskie w ogóle przestały istnieć - czytamy na stronie Muzeum Wsi Słowińskiej.
Co warto zobaczyć w Klukach?
Na terenie muzeum znajduje się łącznie 10 budynków, w których zorganizowane są wystawy stałe oraz czasowe. Część z nich została urządzona w taki sposób, by jak najbardziej odzwierciedlić pierwotny wystrój wnętrz z czasów, w których domy te były zamieszkałe. W niektórych budynkach udostępniono stare zdjęcia wsi, jej mieszkańców oraz bogate opisy historii tego miejsca.
Szczególnie warto wybrać się tam w słoneczny, letni dzień - właśnie wtedy możemy poczuć się jak na spokojnej, sielskiej wsi. Niektórym z was na pewno przypomną się wakacje spędzane u dziadków.
Obok skansenu stoi stary, ceglany budynek, który mieści Galerię Pomorskiego Malarstwa Plenerowego. Na początku XX wieku na Pomorze przyjeżdżało wielu artystów ceniących przyrodę i sielskie krajobrazy, a ich dzieła możemy obejrzeć właśnie tutaj. Wystawa jest bardzo nowoczesna, wyposażona w profesjonalne oświetlenie, a odwiedzający mogą na stanowisku multimedialnym obejrzeć ciekawostki związane z wystawionymi tutaj pracami.
Czarne wesele w Klukach
Każdego roku w Klukach odbywa się czarne wesele, czyli impreza otwierająca sezon. To nic innego, jak wspólne kopanie torfu, w który obfitują okoliczne tereny.
Czarne Wesele – impreza otwierająca sezon turystyczny w Klukach odbywa się od 1995 roku. Działaniem najważniejszym jest kopanie torfu. Sprawność kopaczy i wygląd równiutkich kostek zawsze wzbudzają powszechny aplauz. Wielu spośród muzealnych gości nie zważając na możliwość pobrudzenia się, próbuje swych sił w kopaniu; wszyscy niemal chcą dotknąć a nawet powąchać kostkę torfu - czytamy na stronie Muzeum.
W trakcie imprezy można też zobaczyć jak powstawały budynki szachulcowe, a także przyjrzeć się codziennej pracy gospodyń domowych - obejrzycie jak wyrabiało się masło, jak działa kołowrotek i zobaczycie na własne oczy, jak w prawdziwym piecu chlebowym piecze się chleb.
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach - jak tam dojechać?
Dokładny adres Muzeum to Kluki 27, 76-214 Smołdzino. Najlepiej wybrać się tam samochodem i przy okazji przejść na krótki spacer nad jeziorem Łebsko. Z Łeby do Kluk jedzie się około godziny, a z Rowów 40 minut. To wspaniały pomysł na rodzinną wycieczkę przy okazji spędzania wakacji nad polskim morzem - polecamy wam zarezerwować jeden dzień właśnie na podróż do Kluk.