Uszka wigilijne podane z aromatycznym barszczem czerwonym to jedno z najpopularniejszych dań, które króluje na wigilijnym stole w Święta Bożego Narodzenia. I choć gospodynie mają swoje sposoby na przygotowanie tradycyjnych potraw, to każdy, kto przynajmniej raz spróbuje tego przepisu, nie potrafi odmówić mu wyjątkowości i niepowtarzalnego smaku. Ponadto, dzięki sprytnemu trikowi siostry Anastazji, uszka udają się za każdym razem i nie rozklejają się podczas gotowania. Wystarczy zaledwie kilka kropel, a pozbędziesz się uciążliwego problemu. W czym tkwi sekret?

Dlaczego przepisy siostry Anastazji są tak wyjątkowe?

Siostra Anastazja to postać niezwykle ceniona w świecie kulinarnych eksperymentów. Jej książki z przepisami podbiły serca tysięcy Polaków, co potwierdzają milionowe sprzedaże jej autorskich egzemplarzy. Zakonnica należy do Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, ale swoją służbę Bogu postanowiła połączyć z pasją do gotowania, które sprawia jej niesamowitą radość. Jej przepisy nie tylko zaskakują niesamowitym smakiem, ale są także zwykle bardzo proste w wykonaniu, a metody wykonania dokładnie sprawdzone i używane w polskich domach od pokoleń, co również jest szczególnie doceniane wśród czytelników.

Zobacz także:

Przepis na uszka według siostry Anastazji

Przepis na uszka według receptury siostry Anastazji jest wyjątkowy, a co więcej, nie zawiera żadnych skomplikowanych czynności ani wyrafinowanych produktów. Do przygotowania potrawy musisz przygotować zaledwie kilka niezbędnych składników.

Do przygotowania ciasta

  • 500 g mąki pszennej
  • 2 małe jaja
  • 250 ml wody o temperaturze około 40 stopni Celsjusza
  • 30 ml oliwy z oliwek

Do przygotowania farszu

  • 70 g suszonych grzybów leśnych lub pieczarki
  • 20 g bułki tartej
  • 2 średnie cebule
  • 20 g masła
  • sól i pieprz do smaku (wedle uznania)

Jak krok po kroku przygotować uszka z przepisu siostry Anastazji?

Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych składników na uszka z przepisu siostry Anastazji, możesz przejść do procesu wyrobienia ciasta. Pierwszym krokiem jest przygotowanie miski, do której dokładnie przesiejesz potrzebną ilość mąki. Następnie wbij dwa jajka. Wlej oliwę i powoli dodawaj wodę, jednocześnie cały czas wyrabiając ciasto.

Gdy powstała masa stanie się gładka i elastyczna, zabezpiecz ją folią spożywczą i odstaw na 30 min, tak, aby mogła odpocząć. Dzięki temu, stanie się bardziej sprężysta, a to z kolei ułatwi sprawę w późniejszym formowaniu uszek i zawijaniu farszu.

W momencie, gdy ciasto odpoczywa, możesz przejść do kolejnego kroku jakim jest przygotowanie farszu. Grzyby namocz w wodzie przez kilka godzin (najlepiej pozostawić je na całą noc), a po odsączeniu drobno je pokrój. Jeśli nie masz możliwości wykorzystania grzybów leśnych w swojej potrawie, do przygotowania dania możesz użyć na przykład pieczarek, ale takie odstępstwo wiąże się z uzyskaniem nieco innego smaku. 

Cebulę pokrój w kostkę i smaż na maśle do momentu uzyskania złocistego koloru. Następnie na patelnię dorzuć pokrojone grzyby, a taką mieszankę przypraw solą, pieprzem lub innymi wybranymi przyprawami do smaku. Na koniec do farszu dodaj bułkę tartą, która wchłonie nadmiar wody. Jeśli jest zbyt suchy, możesz dorzucić trochę masła lub oliwy i dokładnie wymieszać.

Jak gotować uszka, aby się nie rozklejały?

Nie mniej ważne niż samo przygotowanie ciasta i farszu jest odpowiednie formowanie i gotowanie uszek. Najpierw rozwałkuj ciasto na cienką warstwę, a następnie wytnij kółka, by później wypełnić je farszem. Nie nakładaj go zbyt dużo, gdyż może to spowodować problemy ze zlepieniem.

Przed włożeniem uszek do wody, ważne jest, aby dodać do niej 2 łyżki oleju, gdyż zapobiegnie to sklejaniu się i późniejszemu rozpadaniu podczas gotowania. Przygotowane uszka gotuj w osolonej wodzie przez kilka minut do wypłynięcia (zwykle około 2-3 minut). Po tym czasie ostrożnie wyjmij je łyżką cedzakową na wybrane naczynie.