W dzień Wszystkich Świętych polskie cmentarze są licznie odwiedzane. Niestety tłum i nieuwaga sprzyjają działalności złodziei kieszonkowych. Ostrożność należy zachować nie tylko podczas jazdy na cmentarz, ale również przy grobach.
Jak uniknąć kradzieży na cmentarzu?
Policja wydała specjalny komunikat, w którym tłumaczy na co powinniśmy uważać, odwiedzając cmentarze. Na początku listopada są one pełne ludzi, dlatego warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą kradzieży. Co warto zrobić, aby nie paść ofiarą kradzieży? Warto pamiętać o czterech zasadach.
Zobacz także:
- Trzymaj torebkę i plecak przed sobą.
- Portfel schowaj w wewnętrznej kieszeni, najlepiej zamykanej na zamek.
- Nie pokazuj publicznie dużych sum pieniędzy.
- Nie zostawiaj swoich rzeczy bez opieki.
Policjanci przestrzegają, aby idąc na cmentarz nie zabierać ze sobą dużych sum pieniędzy, biżuterii czy cennych przedmiotów. Podczas porządkowania grobów, czy rozmów ze znajomymi łatwo stracić czujność. Przestępcy mogą to wykorzystać, dlatego na cmentarz najlepiej zabrać tylko niezbędne przedmioty.
Jak działają kieszonkowcy?
Kieszonkowcy to przestępcy, którzy dokonują kradzieży takich przedmiotów jak portfele, telefony, etui na karty czy biżuteria. Mogą oni wykorzystywać tłok ludzi, przez co znajdą się na tyle blisko, by niespostrzeżenie wyciągnąć portfel czy telefon z kieszeni ofiary. Zdarza się też, że jeden z grupy odwraca uwagę ofiary (np. robi zamieszanie czy blokuje drogę), podczas gdy pozostali dokonują kradzieży. Potrafią być bardzo skuteczni.
Ostrożność w pobliżu cmentarzy
Uwagi wymaga także parkowanie w pobliżu cmentarza. Najlepiej parkować na strzeżonych parkingach lub dobrze oświetlonych miejscach, a przed opuszczeniem pojazdu sprawdzić, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Będąc pieszym, przechodząc koło pojazdów należy zachować ostrożność. Może się zdarzyć, że nie zauważymy samochodu, a przez nasze wtargnięcie kierowca nie będzie mieć dość czasu, by odpowiednio zareagować.
Tego nie rób na cmentarzu
Pierwsze dni listopada to szczególny czas. Podczas wizyty na cmentarzu zachowaj ciszę i powagę. Głośne śmiechy czy rozmowy mogą być źle odbierane przez innych odwiedzających. Rower na cmentarzu nie jest zabroniony, ale biorąc pod uwagę liczbę osób przybywających na cmentarz, lepiej będzie zostawić go w domu i poruszać się pieszo. Kłopotliwe może być również przychodzenie z psem, ponieważ nie każdy je lubi.
Pamiętajmy także o zasadach segregowania śmieci. Przykładowo znicze elektryczne nie powinny trafiać do kontenera na tworzywa sztuczne czy szkło, a do kosza na elektrośmieci. Takie jednak rzadko stoją w okolicach cmentarza, dlatego stare znicze lepiej zabrać ze sobą bądź oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Za niewłaściwe segregowanie odpadów grozi mandat w wysokości nawet 5 tys. zł. Przychodząc na cmentarz, szanujmy powagę tego miejsca i obowiązujące zasady.
Rusza akcja Znicz
Od 31 października do 4 listopada trwa akcja Znicz. Jej celem jest dbanie o porządek i bezpieczeństwo szczególnie na drogach dojazdowych i w pobliżu cmentarzy. Jest to szczególnie ważne w dniach o dużym zagęszczeniu ruchu, co wiąże się też ze zwiększonym ryzykiem wypadków. Do głównych zadań policji należy kierowanie ruchem oraz sprawdzanie trzeźwości kierowców. Należy zachować ostrożność i stosować się do wydawanych przez służby poleceń.