Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w pierwszej połowie 2024 roku to Nikodem i Maja. Niewykluczone jednak, że za jakiś czas wyjdą z mody, a na ich miejsce „przyjdą” nowe. Gdy mowa o chłopcach, to mamy już kandydata – coraz większą popularnością cieszy się imię, którego zdrobnieniem jest m.in. Mirek, Miruś i Mirunio, lecz nie jest to imię Mirosław. 

Polacy coraz chętniej wybierają to imię

W 2024 roku w Polsce wzrosła liczba chłopców o imieniu Gniewomir – nadano je 52 nowo narodzonym dzieciom. Dla porównania w 2011 roku otrzymało je tylko 11 chłopców. Można więc wnioskować, że w kolejnych latach będziemy mieli coraz więcej Gniewomirów. Jest to imię o starosłowiańskich korzeniach. Składa się z członów: „gniewo” i „mir” i oznacza osobę, która jest zarówno skłonna do wyrażania, jak i opanowania gniewu.

Zobacz także:

O Gniewomirach mówi się, że są mężczyznami kierującymi się rozumem. Są także opanowani i dobrze radzą sobie z sytuacjami kryzysowymi. Wyróżnia ich umiejętność kontrolowania gniewu. Co więcej, są ludźmi prawymi, dla których ważna jest sprawiedliwość. Uznawani są również za empatów. 

Jak zdrabnia się imię Gniewomir? 

Możliwości jest sporo, a wręcz nieskończenie wiele – każdy rodzic może wymyślić własne zdrobnienie dla swojego Gniewomira. Jednak szczególnie często spotykane są wersje, które nieco zmiękczają brzmienie imienia – np. Gniewek, Gniewuś, Gnieweczko, Gniewko, Gniewomirek. Niektórzy używają zdrobnień podobnych do imienia Mirosław np. Miruś, Mireczek, Mirasek.

Zdrabnianie imion dla niektórych bywa infantylne. Jednak dzięki formom tego rodzaju możemy lepiej wyrażać uczucia do m.in. do dziecka. Używanie ich pomaga także budować więź emocjonalną i przywołuje poczucie bliskości. Nawet zdrabnianie imion przyjaciół, znajomych czy nawet sąsiadów może ułatwiać budowanie głębszych relacji i poprawiać jakość interakcji.

Jakie imiona są najpopularniejsze w Europie?

W 2024 roku zarówno Polsce, jak i w Europie dało się zauważyć powrót do nadawania dzieciom tradycyjnych imion. W Europie dużą popularnością cieszyły się imiona krótkie i łatwe do wymówienia np. Mia, Olivia i Emma. Imiona wybierane często dla chłopców to Oliver, Liam i Noah, czyli takie, które mają międzynarodowy charakter.

W zeszłym roku w Niemczech znów popularne zaczęło być imię Finn/Fynn. Co ciekawe, w 2023 roku nie znalazło się nawet w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych. Natomiast uwielbiane dotychczas imię Ben nie trafiło nawet do pierwszej dziesiątki zestawienia. U naszych zachodnich sąsiadów pojawiło się więcej nietypowych imion np. Bangura, Afrika, Zleda, Dirok czy Prince.