Sprężone powietrze dostępne w sieci Action sprzedawane jest wyłącznie osobom pełnoletnim. Można się zastanawiać jaki jest powód wprowadzenia takiej zasady. Otóż okazuje się, że niepozorny środek czystości znalazł nietypowe i szkodliwe zastosowanie m.in. wśród młodzieży.
Sprężone powietrze z Action tylko dla pełnoletnich?
Pewien użytkownik portalu X zrobił zdjęcie półki sklepowej sklepu Action. Znajdował się na niej spray ze sprężonym powietrzem. Pod spodem widniał komunikat, że osoby poniżej 18. roku życia nie mogą kupić przedmiotu.
Zobacz także:
Przed chwilą nastolatek poprosił mnie żebym kupił mu sprężone powietrze w Action bo nie ma dowodu osobistego 😳 pic.twitter.com/JymjdwaQTs
— Padnięty (@Padniety) February 17, 2025
Zakaz sprzedaży spray'u zdziwił również internautów, którzy zobaczyli wpis. Wśród komentarzy pojawiły się sugestie, że sprężone powietrze może być przez niektórych stosowane jako środek odurzający.
W moich okolicach około 10-15 lat temu (w tym przedziale) dzieciaki wdychały sprężone powietrze, bo można się tym podobno ładnie naćpać, jednemu zniszczyło płuca i po gostku. Myślę, że takich przypadków było więcej w Polsce, stąd taki przepis – napisał internauta.
To jakiś narkotyk? Człowiek już stary i nie nadąża nad nową modą - skomentował internauta.
Do czego służy sprężone powietrze w spray'u?
Usuwanie zanieczyszczeń z urządzeń takich jak komputery, laptopy i smartfony jest wyjątkowo trudne, ponieważ sprzęty wytwarzają pole elektrostatyczne i stale przyciągają drobinki kurzu – zwykłe ścieranie szmatką nie wystarczy. Sprężone powietrze sprawdzi się więc znacznie lepiej. Dociera ono nawet do najwęższych przestrzeni np. w klawiaturze lub gnieździe smartfona i skutecznie wymiata z nich brud.
I choć metoda pozwala uzyskać świetny efekt, trzeba wiedzieć, jak ją stosować prawidłowo. Zanim zaczniemy „przedmuchiwać” np. komputer, trzeba odłączyć go od zasilania i odpiąć od gniazd USB. Nie należy zaczynać czyszczenia tuż po tym, jak urządzenie skończyło pracować – poczekajmy do momentu, aż będzie ostudzone. Najlepiej czyścić sprzęt w otwartej przestrzeni, a jeśli nie mamy takiej możliwości, otwórzmy przynajmniej w pokoju okna. W trakcie rozpylania aerozolu koniecznie załóżmy okulary ochronne, by drobinki kurzu nie dostały się do oczu.
Co znajduje się w składzie sprężonego powietrza?
Sprężone powietrze nie zawiera tylko powietrza. Obecne są w nim skroplone gazy, zmieniające się pod ciśnieniem w gazowy strumień. Przeważnie są to: 1,1-Difluoroetan (C₂H₄F₂), który występuje najczęściej i uznawany jest za stosunkowo bezpieczny, lecz łatwopalny. W niektórych aerozolach występuje mniej palny 1,1,1,2 Tetrafluoroetan (C₂H₂F₄). Czasem spotykany jest również dwutlenek węgla, choć uznaje się go za mniej wydajny.
Stosowanie sprężonego powietrza w pobliżu ognia jest niebezpieczne. Niektóre warianty zaczynają się bardzo szybko palić. Ponadto gaz szybko się rozpręża i powoduje silne ochłodzenie – a gdy dostanie się na skórę, może ją nawet odmrozić.