Przez wiele lat Arabia Saudyjska była zamknięta na ruch turystyczny. Do końca 2019 roku wstęp do kraju był ograniczony. Mogły się tam dostać osoby planujące podjąć pracę w Arabii Saudyjskiej lub podróżujące biznesowo, a także pielgrzymi odwiedzający najważniejsze dla islamu miejsca - Mekkę i Medynę. W 2019 roku doszło do przełomu - Arabia Saudyjska wprowadziła wizy turystyczne.

Jak dostać wizę do Arabii Saudyjskiej?

Aby dostać się na terytorium Arabii Saudyjskiej, obywatele Polski są zobowiązani do posiadania wizy uprawniającej do wjazdu i pobytu. Wizy turystyczne są wydawane między innymi w formie e-wiz, a uzyskać je można online za pośrednictwem specjalnej strony. Taka wiza jest ważna przez rok od chwili wydania. Należy jednak zwrócić uwagę, że według kalendarza muzułmańskiego rok trwa 354 dni. E-wiza umożliwia pobyt w Arabii Saudyjskiej na maksymalnie 90 dni. Koszt uzyskania wizy zaczyna się od średnio 500 riali saudyjskich (około 510 złotych). Całkowita cena może się różnić w zależności od tego, czy wyrabiamy wizę saudyjską online, stacjonarnie w ambasadzie, czy też po przybyciu na lotnisko.

Zobacz także:

Getty Images

Podróż do Arabii Saudyjskiej. To warto wiedzieć

Należy pamiętać, że w Arabii Saudyjskiej religią dominującą jest islam, a podstawą ustroju prawnego jest prawo muzułmańskie. Oznacza to na przykład zakaz publicznego praktykowania innych religii. Aby wyjazd przebiegał bezproblemowo, należy stosować się do ogólnie przyjętych zasad. Zarówno od kobiet, jak i mężczyzn, wymaga się stroju zakrywającego ciało. Zabrania się także picia alkoholu oraz uprawiania hazardu. Warto wiedzieć, że do Arabii Saudyjskiej nie wwieziesz środków odurzających, alkoholu, mięsa wieprzowego, dewocjonaliów związanych z religiami innymi niż islam, a także dronów. Zakazuje się również fotografowania obiektów o znaczeniu strategicznym, wojskowym, budynków instytucji państwowych i ambasad.

Getty Images

Co warto zobaczyć w Arabii Saudyjskiej?

Poza oczywistą atrakcją, jaką jest stolica kraju, czyli Rijad, warto przede wszystkim odwiedzić „perłę Arabii Saudyjskiej”, czyli miasto Dżudda, które leży u wybrzeży Morza Czerwonego. Jest to jedna z najnowocześniejszych miejscowości w kraju. Dla fanów historii odpowiednim celem podróży będzie z kolei miasto Hegra, położone w oazie w prowincji Medyna. Zobaczyć tam można między innymi grobowce z I wieku przed naszą erą. Dla entuzjastów dziewiczej natury dobrym wyborem będzie Kanion Wadi Al-Disah, który można zwiedzać samochodem terenowym. Kanion ten rozciąga się na kilkanaście kilometrów, można tam też zobaczyć przepiękne palmy.

Getty Images

Kiedy najlepiej wybrać się do Arabii Saudyjskiej?

Arabię Saudyjską możemy z powodzeniem zwiedzać cały rok. Jednak temperatury mogą znacznie różnić się w zależności od miesiąca, w którym się tam udamy. Od maja do września temperatury mogą oscylować w granicach 40 stopni Celsjusza. Dlatego, jeśli lubisz zwiedzać aktywnie, najlepiej wybrać się do Arabii Saudyjskiej między listopadem a kwietniem. W zależności od miesiąca temperatury wahają się wtedy między 19 a 32 stopniami Celsjusza. 

Getty Images

Jak dostać się do Arabii Saudyjskiej z Polski?

Do Arabii Saudyjskiej dostaniemy się bezpośrednio dzięki polskim liniom lotniczym LOT. Ceny za lot bezpośredni z Warszawy do stolicy Arabii Saudyjskiej - Rijadu - zaczynają się już od około 1300 złotych. Do Rijadu polecisz również taniej z innych miast, np. z Krakowa czy Gdańska. Należy się wtedy jednak liczyć z koniecznością przesiadki. Za lot z Krakowa do Rijadu zapłacisz około 400 złotych.