Na mapie Polski możemy wyróżnić naprawdę wiele wyjątkowych miejsc, w których turyści mogą doświadczyć niesamowitych wrażeń. Piękno otaczającej przyrody, różnorodna oferta zabiegów, świeże powietrze oraz szeroki wachlarz innych atrakcji i udogodnień sprawia, że Polacy coraz częściej wybierają dostępne uzdrowiska na miejsce swojego wypoczynku. Choć takich ośrodków jest już w naszym kraju naprawdę wiele, to jak się okazuje, w niedługim czasie na turystycznej mapie Polski możemy spodziewać się kolejnej tego rodzaju oazy. Według założeń ma ona powstać w jednej z malowniczych miejscowości w Małopolsce.
Gdzie powstanie nowe uzdrowisko?
Zgodnie z planem, nowe uzdrowisko ma powstać w urokliwej wsi o nazwie Szczawa. Znajdująca się w powiecie limanowskim miejscowość leży wśród górzystych wzniesień Gorców oraz Beskidu Wyspowego, blisko rzeki Kamienicy. Wioska jest oddalona o około 30 km od granicy ze Słowacją. Nazwa miejscowości pochodzi od powszechnie występujących w tamtych okolicach szczaw, czyli naturalnych źródeł zawierających wody mineralne o właściwościach leczniczych.
Zobacz także:
Funkcjonuje tutaj kilka ujęć mineralnych wód leczniczych. Najpopularniejsze z nich to woda lecznicza: SZCZAWA I, DZIEDZILLA i HANNA. Można się nimi delektować w miejscowej Pijalni Wód Mineralnych która jest czynna codziennie w godzinach 10.00-19.00. Pijalnia Wód Mineralnych zlokalizowana jest w centrum Szczawy przy drodze wojewódzkiej 968 z Zabrzeży do Lubnia – czytamy na stronie Małopolskiego Szlaku Wód Mineralnych.
Na terenach Szczawy żyje obecnie około 1870 mieszkańców.
Dlaczego szczawskie źródła mineralne są tak cenne?
Okazuje się, że wymienione powyżej źródła, tj. Szczawa I, Dziedzilla i Hanna są nieocenionym wsparciem dla organizmu człowieka. Pierwsza z nich ma korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Działa przede wszystkim u osób, które borykają się z różnorodnymi zaburzeniami nerwowymi, na przykład przy depresji oraz problemach metabolicznych. Przynosi również ulgę alergikom i tym, którzy zmagają się z chorobami układu oddechowego. Wspiera organizm w przypadku wystąpienia chorób tarczycy i pomaga uzupełnić niedobory jodu.
Dziedzilla jest z kolei wyjątkowo drogocenna w przypadku zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego. Korzystnie wpływa na osoby, które zmagają się z problemami krążeniowymi, na przykład cierpiące na miażdżycę. Podobnie jak Szczawa I, woda uzupełnia ewentualne braki jodu i pomaga w walce z cukrzycą.
Natomiast Hanna to prawdziwy skarb dla osób zmagających się z chorobami krwi, w tym między innymi z anemią. Równie dobrze, co poprzednicy, uzupełnia niedobory jodu w organizmie, więc jednocześnie korzystnie wpływa na tarczycę. Jest nieoceniona w przypadku leczenia infekcji dróg moczowych, prawidłowego funkcjonowania wątroby i wspomaga odchudzanie.
Kiedy powstanie nowe uzdrowisko?
W realizacji nowego projektu uzdrowiska w tej malowniczej miejscowości jest jedna, ale dosyć poważna przeszkoda. Okazuje się, że założonego planu nie można rozpocząć, dopóki Szczawa nie stanie się gminą. Na szczęście rząd podjął już wstępne decyzje dotyczące jej przyszłego utworzenia. Zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.
Decyzja rządu o powstaniu nowej gminy związana jest przede wszystkim z wieloletnimi dążeniami lokalnej społeczności (mieszkańców Szczawy) do utworzenia własnej jednostki administracyjnej. Idea utworzenia gminy jest także ściśle powiązana z planem uzyskania przez Szczawę statusu uzdrowiska, co pozwoli na pełne wykorzystanie znajdujących się tam zasobów przyrodniczych, w tym udokumentowanych zasobów wód leczniczych – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Zgodnie z założeniami, nowa gmina miałaby zajmować około 4200 ha terenu. Wówczas realizacja planu budowy uzdrowiska mogłaby znacznie przyspieszyć i już niebawem gościć turystów z całego kraju i nie tylko.