Zimowe miesiące nie są łaskawe dla roślin ogrodowych i przydomowych trawników, które w tym trudnym czasie są narażone na obecność śniegu i przymrozki, co najczęściej prowadzi do przerzedzenia i utraty intensywności koloru trawy. W związku z tym, że do Polski wielkimi krokami zbliża się wiosna, wiele osób coraz intensywniej zastanawia się jak przywrócić trawnikowi dawny blask. Na szczęście istnieje szybki i prosty sposób na jego regenerację, a wszystko dzięki tej domowej odżywce z kilku składników. Jak ją wykonać?

 Co jest przyczyną zżółkniętego trawnika po zimie?

Podczas zimowych miesięcy trawnik jest narażony na wiele niekorzystnych warunków, które w rezultacie powodują, że wiosną wymaga on intensywnej i długotrwałej regeneracji. Jest to spowodowane między innymi:

Zobacz także:

  • zbyt wysoką wilgotnością po topniejącym śniegu,
  • przymrozkami, które prowadzą do nieustannego zamarzania i odmarzania gleby,
  • niewystarczającą ilością składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu,
  • brakiem dostępu do światła.

Wszystkie te czynniki powodują, że trawnik po zimie ma wiele przerzedzeń, traci na intensywności koloru i zaczyna żółknąć. W związku ze zbliżającą się po zimie wiosną wiele osób zastanawia się więc jak przywrócić trawnikowi dawną świetność. Polacy nierzadko sięgają po gotowe nawozy ze sklepów, jednak spora część ogrodników woli wykonać skuteczną odżywkę samodzielnie w domu. Pomocne w tej kwestii okazują się składniki codziennego użytku, które z pewnością większość znajdzie w szafkach, bez potrzeby wychodzenia na zakupy.

Jak wykonać domową odżywkę do regeneracji trawnika?

Do przygotowania skutecznej odżywki, która błyskawicznie zregeneruje trawnik po zimie, będą potrzebne następujące składniki:

  • 1 butelka wody mineralnej,
  • 1 puszka mocnego piwa,
  • pół szklanki amoniaku,
  • 50 litrów wody.

Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych składników wystarczy połączyć je ze sobą, dokładnie wymieszać, a następnie równomiernie spryskać trawnik.

Dzięki zawartości w wykorzystanych produktach wielu cennych związków odżywczych m.in. azotu, fosforu czy potasu, korzenie trawy wzmacniają się, regenerują i są odporniejsze na choroby. To z kolei powoduje, że trawnik rośnie bujnie, odzyskuje dawną zieleń i nie ma prześwitów. Co więcej, dzięki zastosowaniu alkoholu, powstała odżywka odstrasza uporczywe szkodniki. Domowy nawóz do trawnika należy nanosić na trawę regularnie, najlepiej co 3-4 tygodnie.

Jak zadbać o trawnik po zimie?

Oprócz zastosowania odpowiedniej odżywki należy także pamiętać o innych istotnych aspektach, które są niezbędne do prawidłowej regeneracji trawnika. Kluczem do sukcesu jest regularność w wykonywaniu podstawowych czynności ogrodniczych, takich jak koszenie czy podlewanie.

Trawę należy podlewać najlepiej wcześnie rano lub późnym wieczorem po zachodzie słońca. Intensywność nawadniania powinno się dostosować do lokalnych warunków atmosferycznych oraz panującej pory roku. Warto pamiętać także o pozbywaniu się chwastów na bieżąco oraz stosowaniu specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak napowietrzanie trawnika.