Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował najnowsze prognozy długoterminowe na najbliższe tygodnie. Mimo że Polacy zdążyli przyzwyczaić się do wyższych temperatur i zbliżającej się wielkimi krokami wiosny, zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Z obserwacji synoptyków, opartych na szczegółowym modelu CFS E3 NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), wynika, że w Polsce wystąpią znaczące anomalie, które będą widoczne zarówno na termometrach, jak i w opadach. W jakiej części kraju będzie najcieplej?
Prognozy pogody na pierwszą połowę lutego
Początek 2025 roku okazał się niezwykle wiosenny, a według danych podanych przez synoptyków IMGW średnia temperatura powietrza w styczniu osiągnęła 2,2ºC, co dało wynik aż o 3,4ºC większy w porównaniu do wieloletniej średniej dotyczącej tego miesiąca. Namiastka wiosny nie odpuściła również z początkiem lutego, a eksperci IMGW wskazują, że zgodnie z najświeższymi prognozami średnia temperatura powietrza, jak i suma opadów w tym miesiącu również ma wykraczać poza wieloletnie normy. Wielu uznaje to za prawdziwe pogodowe anomalie, jednak specjaliści wskazują, że „winny” obecnej sytuacji jest ciepły układ ciśnienia.
Zobacz także:
Nie jest to anomalia - wszystko zależy od cyrkulacji powietrza. Jeśli układy ciśnienia wokół Europy są takie, że napływać zaczyna powietrze arktyczne, mroźne, to zawsze temperatury będą dużo niższe, zwłaszcza te minimalne - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr. hab. Tomasz Rozbicki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Podobne warunki będą towarzyszyć Polakom również w drugim tygodniu lutego, choć zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Noce wciąż będą mroźne (średnia temperatura minimalna wyniesie około -10ºC, w szczególności w rejonach Tatr), a miejscami na drogach może wystąpić gołoledź. Temperatura w kraju będzie utrzymywać się na poziomie 2-3ºC.
Trudno określić ten czas w pogodzie. Taka przeplatanka wszystkiego - trochę zimy, przedwiośnia i wiosny - potrwa do 15 lutego. W drugiej połowie miesiąca czeka nas ocieplenie. Na termometrach będzie poniżej 10 stopni Celsjusza, ale wyraźnie zrobi się cieplej, takie przedwiośnie - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.
Długoterminowa prognoza pogody IMGW na luty
Według najnowszych prognoz podanych przez synoptyków średnie temperatury powietrza w nadchodzących tygodniach będą znacząco różnić się od norm. Obserwacje pokazują, że termometry w drugiej połowie lutego pokażą rekordowo wysokie wyniki, zwłaszcza w porównaniu do lat 1991-2020. Wzrost ten może osiągnąć nawet 1,5-2ºC, co tylko potwierdza postępujące z roku na rok globalne ocieplenie.
Mimo wysokich, jak na zimowe miesiące temperatur, w niektórych regionach obserwuje się wyraźny kontrast. Różnica jest szczególna w porównaniu do warunków na terenach południowo-wschodniej Polski. Szczególnie surowo wciąż zapowiada się w rejonach podgórskich, gdzie termometry mogą wskazać nawet -10ºC w nocy. Według obserwacji synoptyków IMGW daleka od normy wydaje się też kwestia opadów w nadchodzących miesiącach. Najnowsze prognozy sugerują, że będą one rozłożone w sposób nierównomierny, a bilans wodny w wielu regionach znacznie się zwiększy.
Jaka pogoda zapowiada się w marcu, kwietniu i maju?
Z najnowszych obserwacji synoptyków wynika, że w marcu sytuacja hydrologiczna będzie mieścić się w granicach normy, a tylko w nielicznych regionach mogą pojawić się niedobory (5-10 mm poniżej normy). Temperatura powietrza może być wyższa nawet o 2-2,5ºC niż wieloletnie średnie normy, co odczują szczególnie mieszkańcy północno-wschodniej części Polski.
#IMGWCMM #NOAA: Model CFS podtrzymuje scenariusz cieplejszego niż zwykle lutego w porównaniu do okresu 1991 - 2020. Prognozowana anomalia średniej temperatury powietrza w Polsce wynosi wg dzisiejszej realizacji od 1 do 2°C powyżej średniej dla tego miesiąca z lat 1991 - 2020. pic.twitter.com/6AiNfOhYn1
— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) February 2, 2025
W kwietniu i w maju zapowiadają się mniejsze anomalie, a według wstępnych obserwacji temperatury wzrosną o około 0,5-1,5ºC od średniej, a będzie to odczuwalne zwłaszcza przez mieszkańców północnej części kraju.