Szczególnie latem chętnie dodajemy ryby do swojej diety. Są lekkostrawne i kuszą swoją świeżością podczas wakacji nad morzem. Warto pamiętać, że nie każda ryba może pochwalić się korzystnym wpływem na nasze zdrowie. Sprawdź, jaka ryba budzi największe kontrowersje i unikaj jej w swojej diecie.

Dlaczego warto jeść ryby?

Dietetycy wciąż powtarzają, że Polacy spożywają za mało ryb. Badania pokazują, że przeciętny Polak ma tygodniowo jeden posiłek z rybą. Wynika to często z braku tradycji i nawyku. Polska kuchnia nie ma w swojej ofercie wielu dań z rybą, które może uznać za swoje narodowe dobro. Kolejnym aspektem jest też wysoka cena ryb i brak umiejętności jej przyrządzenia. Łatwo zastąpić je mięsnym, tańszym odpowiednikiem.

Zobacz także:

Ze zdrowotnego punktu widzenia ryby i przetwory rybne stanowią ważny element w diecie człowieka. Mięso ryby zawiera pełnowartościowe białka i jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Są też źródłem wielu cennych witamin tj. fosfor, selen, jod i witamina D. Małe ryby warto spożywać nawet ze szkieletem, ponieważ zawierają w sobie wapń.

Wybierając rybę w restauracji, zadbaj, aby nie była ona smażona na głębokim tłuszczu. Zdrowszą formą jest grillowana lub pieczona.

Właściwości ryby maślanej

Ryba maślana to zwyczajowa nazwa określająca kilka gatunków ryb o wysokiej zawartości tłuszczu. Najwięcej kontrowersji budzą dwa gatunki: eskolar i kostropak. Zawierają szkodliwy składnik, który jest trudny do strawienia dla ludzkiego organizmu. Stanowi on nawet 20% masy całej ryby, a spożywany w nadmiarze może spowodować nieprzyjemne dolegliwości.

Ryby maślane zaliczane są do gatunków wyjątkowo ciężkostrawnych. Mówi się, że ilość negatywnych skutków jej spożywania jest większa niż pozytywnych. Trudno w to uwierzyć, ponieważ ryba ma wyjątkowy smak, który zawdzięcza wysokiej zawartości tłuszczu. Mięso tej ryby ma charakterystyczny wygląd, bo bloki mięśniowe przechodzące przez tułów i ogon są mało widoczne. Ma kremowy kolor, a konsystencją przypomina masło.

Ze względu na dużą zawartość estrów warto przemyśleć jej spożycie albo ograniczyć jej ilość. Mogą wywoływać zaburzenia układu pokarmowego. Za trudności w trawieniu odpowiadają szkodliwe woski, które są dla naszego organizmu nie lada wyzwaniem. Podobno nawet co piąty konsument ryby maślanej kończy z zatruciem, dlatego warto znać jego pierwsze objawy. 

Objawy zatrucia rybą maślaną

Objawy zatrucia rybą maślaną mogą pojawić się nawet od kilku minut do kilku godzin po jej spożyciu. Osobom, które decydują się na spożycie tej ryby, sugeruje się ostrożność. Najlepiej jeść ją w towarzystwie łatwo przyswajalnych produktów, które mogą zminimalizować negatywne jej skutki. Warto zapoznać się z najczęstszymi objawami zatrucia, aby w szybki i skuteczny sposób łagodzić złe samopoczucie.

Najczęstsze objawy zatrucia:

  • niestrawność;
  • biegunka;
  • brak wchłanialności składników odżywczych.

W przypadku długiej i ostrej biegunki należy pamiętać o ciągłym nawadnianiu organizmu. Woskowe estry działają przeczyszczająco, ponieważ nie są wchłaniane przez jelita. Jeśli objawy nie ustąpią, może to być dla ciebie informacja, że ryba maślana dopiero zaczyna swoje niepożądane działania. Zakup zapas elektrolitów i środków wzmacniających, aby uniknąć odwodnienia.

Częstym zjawiskiem występującym po biegunce są zawroty głowy, napuchnięty język i wysypka. Ten stan mija zazwyczaj po upływie 24 godzin. Jeśli objawy wciąż cię niepokoją, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Warto zaznaczyć, że kobiety w ciąży i dzieci oraz osoby zmagające się z problemami trawiennymi powinny całkowicie zrezygnować ze spożycia ryby maślanej.