Wystawy kotów to okazja do obejrzenia najpiękniejszych okazów tych stworzeń. Ostatnio włoski World Cat Show wygrał kot Leonard. Co decyduje o tym, że kot osiąga sukcesy na wystawie? Jakiej rasy jest najpiękniejszy kot na świecie? Ile kosztuje takie zwierzątko?
Najpiękniejszy kot na świecie
Kot Leonard zaprezentował się na włoskim World Cat Show, gdzie zdobył tytuł Najpiękniejszego Kota Millenium 2023. Uwagę jury przykuły gracja, srebrzysta sierść oraz hipnotyzujące szmaragdowe oczy. Zwierzę pochodzi z prywatnej hodowli Emerald Star *PL., należącej do Beaty i Pawła Forczmanowiczów.
Zobacz także:
Hodowla ma już ośmioletnią tradycję. Pierwsza kotka właścicieli, również rasy rosyjskiej niebieskiej, początkowo miała być jedynie domowym pupilem, jednak pani Beata postanowiła zaprezentować go na wystawie. Później pięknych kotów przybywało, a widząc potencjał zwierząt, małżeństwo zdecydowało się na otwarcie hodowli. Hodowla to nie jedyne zajęcie państwa Formanowiczów, gdyż mają oni również firmę grzewczą. Kotkę lubią również jej klienci, którzy ze względu na jego zamiłowanie do drzemek na ulubionej pompie ciepła nazywają go „Bonifacym XXI wieku”.
Czym charakteryzują się koty rasy rosyjskiej niebieskiej?
Koty rasy rosyjskiej niebieskiej są jedną z nielicznych ras naturalnych, pochodzącą z rejonów Archangielska w Rosji. Kiedyś była to ulubiona rasa na carskich dworach. Osobniki te niemal wyginęły podczas II wojny światowej. Rzekomo kot rosyjski niebieski miał być inspiracją do stworzenia słynnej kreskówki Tom i Jerry. Joseph Barbera miał w swoim domu pupila tej rasy o imieniu Tom.
Rosyjski niebieski kot to pełen wdzięku zwierzak o harmonijnie zbudowanej sylwetce. Jego ciało jest smukłe, z dobrze zarysowanymi mięśniami i stosunkowo długimi nogami. Głowa ma kształt krótkiego klina, z prostym nosem i płaskim czołem, a wyraziste rysy i mocny podbródek dodają mu charakteru. Uszy są umieszczone wysoko na głowie, zakończone ostro, a oczy o intensywnie zielonym kolorze również przyciągają uwagę. Rosyjski niebieski jest kotem średniej wielkości, którego waga waha się od 2,5 do 4,5 kg. Zwierzę ma niezwykle szaroniebieską, miłą w dotyku sierść. Zwykle jest ona pluszowa, krótka i gęsta, a dzięki bezbarwnym końcówkom włosa można odnieść wrażenie, że się błyszczy. Cena zakupu takiego kota z rasowej hodowli waha się w przedziale od 1500 do 2500 zł.
Jak wygląda wystawa kotów rasowych?
Teoretycznie każdy może zgłosić swojego pupila na wystawę, jednak ostateczne zwycięstwo wymaga przygotowań. Zaproszeni jurorzy oceniają nie urodę zwierząt, lecz to jak bardzo ich wygląd odpowiada standardowym cechom rasy, do której należą. Wystawy kotów dotyczą przede wszystkim zwierząt rasowych.
Jak wygląda ocena kota na wystawie? Na wydarzeniach organizowanych pod patronatem Fédération Internationale Féline (FIFe) – największej międzynarodowej organizacji felinologicznej – koty są stawiane przed sędziami na stołach, ale przez pozostały czas przebywają w klatkach. Na wystawie nie prezentuje się osobników ciężarnych i karmiących, kociąt poniżej 4. miesiąca życia, a także zwierząt z widocznymi wadami genetycznymi.
Jak przygotować kota do wystawy?
Portal koty.pl opisuje, jak powinno wyglądać przygotowanie czworonoga do konkursu. Niektórzy wystawcy uważają, że kota nie powinno się kąpać, inni uważają, że można to zrobić trzy, cztery dni przed wystawą. Do kąpieli należy użyć specjalnych szamponów o działaniu regenerującym oraz antystatycznym. Kota powinno się dokładnie osuszyć za pomocą suszarki lub ręcznika, a na suche futro nałożyć odżywkę. W przypadku ras długowłosych konieczne będzie staranne wyczesanie. Do tego dochodzi zadbanie o higienę uszu, oczu, uzębienia oraz pazurów – koty na wystawach muszą mieć je obcięte. Oprócz wyglądu trzeba się zastanowić, jak będzie się czuć zwierzę. Sporo zależy od osobowości zwierzęcia i opiekuna, który zadba o to, by jego pupil nie był zestresowany podczas przebywania w klatce i oceniania przez jury.