Na południu Polski, na Śląsku, planowane jest utworzenie nowego miasta. Projekt zakłada połączenie istniejących podmiotów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). W jej skład wchodzi 41 miast i gmin o łącznej powierzchni 2500 km². Prosperuje tam 240 000 firm i przedsiębiorstw, które wytwarzają około 8% PKB naszego kraju. Obecnie teren ten zamieszkuje ponad 2,3 miliona osób. W wyniku potencjalnej fuzji, nowe miasto będzie miało większą populację niż Warszawa, a powierzchniowo przebije takie stolice, jak Londyn czy Paryż. Obecną siedzibą GZM są Katowice. Marcin Krupa, prezydent miasta, komentując pomysł w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” przyznał, że lokalni decydenci są otwarci na integrację wszystkich gmin metropolii:

Jedno miasto, jako finałowy etap integracji wszystkich gmin metropolii, to moje marzenie

Korzyści z połączenia miast GZM

Utworzenie nowego miasta ma na celu znaczne uproszczenie i usprawnienie zarządzania regionem. Obecnie poszczególne podmioty wchodzące w skład GZM borykają się z problemami, które wynikają z braku jednolitej polityki podatkowej, różnic w kosztach mediów czy niejednolitych strategii rozwojowych. Ewentualna fuzja pozwoli na ujednolicenie tych zasad, co z kolei ułatwi przyciąganie inwestorów zagranicznych. Zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Śląska ma przełożyć się na większe możliwości gospodarcze oraz rozwój infrastruktury, tym samym poprawiając jakość życia mieszkańców.

Zobacz także:

Nowe miasto - zmiany administracyjne i zarządzanie

Koncepcja zmian administracyjnych i statutowych Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii została opracowana przez ekspertów z Uniwersytetu Śląskiego pod przewodnictwem prof. Tomasza Pietrzykowskiego, byłego wojewody śląskiego. Według wstępnych założeń, poszczególne miasta i gminy, które wejdą w skład nowego miasta, zachowają swoje samorządy, prezydentów i rady miast. Nowa struktura administracyjna będzie miała na celu rozdzielenie kompetencji między lokalnymi władzami a nową jednostką metropolitalną, odpowiedzialną za realizację kluczowych zadań ponadlokalnych, takich jak zarządzanie transportem, gospodarką odpadami czy współpracą gospodarczą.

Wyzwania i konsultacje społeczne

Powstanie największego miasta w Polsce będzie miało ogromny wpływ na przyszłość regionu i jego rozwój. Śląsk, który historycznie kojarzony jest głównie z przemysłem ciężkim, staje się jednym z najważniejszych centrów technologicznych i innowacyjnych w Polsce. Nowe miasto mogłoby znacząco zwiększyć atrakcyjność regionu dla potencjalnych inwestorów. To z kolei przyczyniłoby się do dalszego rozwoju gospodarczego całego obszaru. Choć korzyści wynikające z powstania nowego miasta są liczne, to głównym wyzwaniem jest konieczność przekonania mieszkańców oraz lokalnych władz do tego pomysłu. Niektóre miasta i gminy obawiają się utraty lokalnej tożsamości i autonomii. W związku z tym planowana jest szeroka kampania informacyjna oraz konsultacje społeczne, mające na celu wyjaśnienie korzyści płynących z integracji i rozwianie ewentualnych wątpliwości.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia została utworzona w 2018 roku. W jej skład wchodzi 41 miast i gmin w województwie śląskim tj. Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Katowice, Knurów, Kobiór, Lędziny, Łaziska Górne, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowice, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Rudziniec, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wojkowice, Wyry, Zabrze i Zbrosławice. Idea, która przyświecała powstaniu tego ośrodka, miała na celu poprawę jakości życia poprzez wspólną organizację transportu, zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy oraz promocję regionu. Także mieszkańcy Śląska chętnie poparli tę inicjatywę.

Mieszkańcy centrum województwa śląskiego od lat mieli poczucie, że funkcjonują w spójnym organizmie miejskim, gdzie granice administracyjne mają charakter czysto umowny. Dlatego też powstanie Metropolii w centrum województwa śląskiego było czymś naturalnym - czytamy na stronie GZM.

Pomysłodawcy utworzenia nowego miasta są więc dobrej myśli, że i ten projekt po szerokich konsultacjach społecznych zostanie pozytywnie przyjęty przez mieszkańców Śląska. Według doniesień medialnych, konspekt trafił już do kluczowych decydentów w regionie.