Kontrole gospodarstw domowych odbywały się już w 2024 roku. W 2025 roku są kontynuowane. Celem ich jest sprawdzenie, jak dużo szamba znajduje się na danej posesji. Urzędnicy będą również sprawdzać, czy właściciele nie wylewają nielegalnie ścieków oraz czy mają rachunki, które potwierdzają, że opróżniali zbiorniki. Za niespełnianie wymogów grożą kary finansowe.

Na terenie Polski odbywają się kontrole gospodarstw domowych. Lepiej się przygotować

W całej Polsce zaczęły się kontrole szamb. Wymusiła to nowelizacja przepisów. Jak wynika z aktualnie obowiązujących zmian w ustawie Wody Polskie – Prawo wodne z 7 lipca 2022 roku, lokalni urzędnicy mają obowiązek sprawdzić, jak mieszańcy ich terenów gospodarują nieczystościami. W związku z tym zaczynają przeprowadzać kontrole na prywatnych posesjach.

Zobacz także:

Urzędnicy sprawdzają, czy właściciel nieruchomości prawidłowo odprowadza szambo. Osoba będąca w posiadaniu nieruchomości, która korzysta z szamba, czyli zbiorników bezodpływowych lub przydomowej oczyszczalni ścieków, powinna mieć podpisaną umowę na wywóz nieczystości. Co więcej, urzędnik może wymagać, by przedstawiła mu rachunek na wywożenie ścieków.

Jakie kary mogą otrzymać właściciele posesji?

Podczas kontroli urzędnik ma obowiązek sprawdzić np. czy szambo jest szczelne oraz czy ilość nieczystości faktycznie odpowiada liczbie osób mieszkających w danym domu. Właściciel posesji, który nie zechce wpuścić kontrolera lub będzie utrudniał mu pracę, może otrzymać karę finansową w wysokości 5 tys. zł – urzędnik może wówczas też wezwać policję. Jak podaje Głos Wielkopolski, kontroler ma prawo wejść na posesję o każdej porze dnia.

Jeśli właściciel posesji nie jest podłączony do sieci kanalizacyjnej, choć mógłby to zrobić, otrzyma grzywnę w wysokości nawet 50 tys. zł. Jeśli nie może tego zrobić np. ze względów technicznych, z obowiązku będzie zwolniony.

Głos Wielkopolski informuje, że w pierwszej kolejności kontrolowane są nieruchomości, których właściciele nie złożyli deklaracji lub nie wykazali, że mają umowy na wywóz ścieków. Dlatego tak ważne jest, by tego rodzaju dokumenty zawsze przechowywać zabezpieczone w znanym nam miejscu.

Jakie były wyniki kontroli w poprzednich latach?

Biuro Związku Celowego Gmin MG-6, w odpowiedzi na zapytanie serwisu Money.pl poinformowało, że w 2023 roku kontrolerzy sprawdzili 1000 posesji. Wśród nich znalazły się takie, które nie miały nawet zbiornika na nieczystości. Łącznie urzędnicy powiadomili policję 696 razy. Ich zawiadomienia dotyczyły m.in. odprowadzania szamba bezpośrednio do ziemi.

Jak wynika z raportu „Stan przeprowadzania kontroli opróżniania zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków”, który opracował Instytut Edukacji Środowiskowej i opublikował w 2024 roku, wiele polskich gmin ma trudności z terminowym przeprowadzeniem kontroli posesji, które nie mają podłączenia do sieci kanalizacyjnej.