Muszyna, znane małopolskie uzdrowisko, wzbogaci się o nową atrakcję turystyczną, która przyciągnie nie tylko kuracjuszy. Podniebny rower to pionierskie w Polsce rozwiązanie, dzięki któremu zwiedzanie malowniczo położonej miejscowości będzie odbywać się drogą... powietrzną. Urządzenie będzie napędzane siłą własnych mięśni, a trasa, jaką będzie można pokonać, zagwarantuje nieziemskie widoki.

Nowość w Muszynie. Podniebny rower będzie hitem w tej części Europy?

Planowana atrakcja powstać ma w Parku Rodzinnym „Baszta” nad potokiem Szczawnik. Za pomocą podniebnego roweru będzie można pokonać długą i widokową powietrzną trasę nad Muszyną. W Polsce jak dotąd nie powstała tego typu atrakcja, podobnej nie ma również w krajach sąsiednich. Wiele wskazuje na to, że do Muszyny ściągać będą nie tylko kuracjusze, ale i spragnieni malowniczych widoków turyści z tej części Europy, m.in. Czesi czy Słowacy.

Zobacz także:

Takie atrakcje spotkać można w Belgii, Holandii, czy Danii. W Polsce i u naszych najbliższych sąsiadów, czegoś takiego nie ma. Podniebny rower może więc stać się turystycznym hitem — mówi Jan Golba, burmistrz Muszyny cytowany przez Gazetę Krakowską. - To atrakcja dla całych rodzin, dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas i nietypową formę rekreacji.

Burmistrz uzdrowiska dodaje, że z przejażdżki podniebnym rowerem będą mogli skorzystać nie tylko dorośli, ale też najmłodsi, a nawet ci, którzy sami nie potrafią obsłużyć maszyny. Wtedy do roweru osoby dorosłej zostanie przyczepiony drugi, w którym usiądzie odpowiednio zabezpieczone pasami dziecko. Realizacja inwestycji, według wstępnych szacunków, kosztować będzie ok. 2 mln zł. 

Atrakcje w Muszynie. Powstają nowe ogrody i bajkowa promenada

Przypomnijmy, że Muszyna już jest szalenie popularnym miejscem wypoczynku w tej części Polski. Malowniczą miejscowość odwiedzają tłumy kuracjuszy i spragnieni spokoju oraz naturalnych widoków. Główną atrakcją są największe w Polsce Ogrody Sensoryczne, które zaprojektowano tak, by w zintensyfikowany sposób oddziaływać na węch, wzrok, dotyk, słuch i smak. Ponadto na odwiedzających czekają Ogrody Biblijne, Żywe Ogrody i Ogrody Tematyczne, które wkrótce wzbogacą się o ogród grecki i ogród chiński. Prace przy budowie ogrodu greckiego zbliżają się ku końcowi. Na miejscu obecne są już charakterystyczne budowle, wyroby z gliny, ceramika i dzbany, a także nasadzenia, ścieżki i zaułki. Ogród chiński powstać ma w przyszłym roku, a następny w planach jest ogród wiklinowy.

Rewolucję przejdzie też miejscowość Złockie — młode uzdrowisko w gminie Muszyna. Plany zakładają, że powstanie tam promenada spacerowa, ogród botaniczny częściowo zadaszany, scena, a także wieża widokowa „inna niż wszystkie”. Jako pierwsza powstać ma promenada, która — jak widnieje na wizualizacjach — będzie miała bajkowy charakter.

To uzdrowisko zaczęło się z powrotem rozwijać, my też jako gmina nie musimy realizować wszystkich pokazanych na wizualizacjach inwestycji, tym mogą zająć się inne podmioty, my wskazujemy miejsce i dajemy też pomysł — tłumaczy Golba na łamach Gazety Krakowskiej.

Fot.: promenada w m. Złockie, wizualizacja (UMiG Muszyna, mat. prasowe)

Muszyna podsumowuje 2024 rok. Uzdrowisko nie może narzekać na brak turystów

2024 rok był udany pod względem liczby osób odwiedzających Muszynę. Tak przynajmniej wynika z najnowszego podsumowania. Jak się okazuje, dużą popularnością cieszył się częściowo zrekonstruowany średniowieczny zamek. Otwarty od kwietnia do połowy listopada zabytek w minionym roku zwiedziło ponad 120 tys. turystów. Dużo więcej, bo ponad 300 tys. turystów odwiedziło popularne Ogrody Sensoryczne na Suchej Górze. Wynik ten obejmuje okres od stycznia do listopada. Dla porównania w całym 2023 r. miejsce to odwiedziło ponad 245 tys. osób, co daje 25% wzrost.

Rekordową liczbę osób w Ogrodach Sensorycznych odnotowaliśmy w sierpniu. Ilość gości wyniosła 90 216 — przekazuje burmistrz Jan Golba cytowany przez Sądeczanina. — Jeśli chodzi o wieżę widokową na Malniku, nie mamy tutaj zainstalowanych kamer liczących turystów, jednak z pobieżnej oceny wysnuwamy wniosek, że było to około 100 tys. osób. Systematycznie wzrasta też ilość osób korzystających ze ścieżek rowerowych. W ciągu dwóch lat liczba rowerzystów na tych trasach wzrosła o 35% — dodaje.