Grażyna jeszcze parę dekad temu była jednym z najbardziej popularnych kobiecych imion w Polsce. W latach 50. i 60. trudno było nie mieć osoby o tym imieniu w klasie lub nie słyszeć go na podwórku. Tymczasem obecnie imię to niemalże odeszło do lamusa i stanowi prawdziwy unikat. To ogromna strata, bowiem etymologia imienia Grażyna oraz historia z nim związana jest naprawdę pasjonująca.
Historia imienia Grażyna
Imię Grażyna najprawdopodobniej pochodzi z języka litewskiego od słowa „gražus”, co w języku litewskim oznacza „piękny”, „uroczy”. Zostało spopularyzowane przez naszego narodowego wieszcza Adama Mickiewicza, który użył go w do nazwania głównej bohaterki poematu „Grażynka” z 1823 roku. Postać ta była symbolem odwagi i lojalności i właśnie z takim „marketingowym” określeniem początkowo kojarzone było to imię. Istnieje również pogląd, że imię to wymyślił sam Mickiewicz.
Zobacz także:
Symbolikę imienia Grażyna nakreśliła jednak historia przedstawiona w dziele poety. Otóż kobieta ta była litewską księżną, która przebierała się za mężczyznę, by móc prowadzić wojska w walce. Nie bez powodu imię o tak silnym rodowodzie zyskiwało na popularności.
Grażyna — imię, które noszą sławy. Niegdyś biło rekordy popularności
Imię Grażyna swoją największą popularność w Polsce przeżywało w latach 50. i 60. XX wieku. Uważa się nawet, że było to jedno z najczęściej nadawanych imion dla dziewczynek. W tamtych czasach postrzegane było ono jako symbol piękna, odwagi i poświęcenia, co nawiązywało do poematu Mickiewicza. Mało tego, Grażynom przypisywano również elegancję, wdzięk i wewnętrzną siłę. Dla wielu wciąż to imię z PRL-u stanowi symbol ponadczasowej gracji, a w obecnych czasach, gdy stało się ono niezwykle unikatowe, jego symbolika ponownie nabiera na znaczeniu.
Chociaż imię Grażyna jest obecnie coraz rzadziej słyszalne na ulicach, a w 2024 roku nadano go jedynie dwóm dziewczynkom, warto zaznaczyć, że zapisało się ono w polskiej kinematografii i show-biznesie. Do najbardziej znanych „Grażyn” zaliczyć możemy:
- Grażynę Torbicką – dziennikarkę i prezenterkę telewizyjną;
- Grażynę Bukowską – dziennikarkę i prezenterkę telewizyjną;
- Grażynę Szapołowską – wybitną aktorkę;
- Grażynę Auguścik – wokalistkę jazzową;
- Grażynę Bacewicz – kompozytorkę, skrzypaczkę i jedną z czołowych postaci polskiej muzyki XX wieku;
- Grażyna Staniszewska – polską polityk, posłankę na Sejm i europarlamentarzystkę.
W tym miejscu warto wspomnieć również o wybitnej polskiej sportsmence Grażynie Rabsztyn, rekordzistce świata w biegu przez płotki.
Czy imię Grażyna ponownie stanie się popularne?
Trudno jednakże jednoznacznie określić, dlaczego obecnie imię Grażyna właściwie całkowicie wymarło. Być może, podobnie jak wiele imion z PRL-u, zostało ono wyparte przez „nowocześniejsze” odpowiedniki. Biorąc jednak pod uwagę powracającą modę na „stare” imiona, możliwe, że już niedługo znowu wróci ono do łask. Na korzyść imienia Grażyna wpływa również fakt, że jest ono (zaraz obok „Janusza”) powielane w internetowych memach, dzięki czemu z pewnością nie uległo ono zapomnieniu i wciąż jest obecne w polskiej kulturze.