Moda na imiona zmienia się jak trendy w świecie mody. Jedne imiona królują przez dekady, inne odchodzą w zapomnienie, a jeszcze inne wracają po latach. W czasach PRL-u niektóre wybory imion dla dzieci były bardzo popularne, ale dziś wydają się archaiczne. Jednym z takich imion jest Włodzimiera. Dzisiaj nosi je zaledwie garstka Polek. Jak do tego doszło? Dlaczego imię, które było tak powszechne w drugiej połowie XX wieku, niemal zupełnie zniknęło?
Skąd wywodzi się imię Włodzimiera?
Imię Włodzimiera wywodzi się ze starosłowiańskich tradycji i jest żeńskim odpowiednikiem Włodzimierza. Składa się z dwóch członów: „włodzi-” oznaczającego „panować” oraz „-mira” – co można tłumaczyć jako „pokój” lub „spokój”. Oznacza więc „tę, która włada pokojem” lub „przynoszącą pokój”. Imiona słowiańskie o podobnym brzmieniu cieszyły się dużą popularnością wśród naszych przodków, ponieważ przypisywano im moc nadawania pozytywnych cech charakteru dziecku.
Zobacz także:
Największą popularność imię Włodzimiera osiągnęło w czasach PRL-u, szczególnie w latach 50. i 60. XX wieku. Wówczas nawiązywano do słowiańskich korzeni oraz tradycji, co sprawiało, że rodzice chętnie wybierali imiona o takim brzmieniu. W tamtych czasach w Polsce panowała moda na imiona unikalne, ale jednocześnie patriotyczne, wywodzące się z rodzimych źródeł. Włodzimiera, podobnie jak Radosława, Mirosława czy Bogusława, pasowała do tej tendencji.
W tamtym okresie imię to było kojarzone z kobietami silnymi, dostojnymi, ale jednocześnie oddanymi rodzinie. Nadawano je dzieciom zarówno w miastach, jak i na wsiach, chociaż nie osiągnęło ono nigdy popularności Marii czy Anny. Było jednak na tyle powszechne, że można było spotkać wiele kobiet noszących to imię.
Dlaczego imię Włodzimiera przestało być nadawane?
Pod koniec XX wieku imię zaczęło tracić na popularności. W latach 80. i 90. coraz więcej rodziców decydowało się na krótsze, międzynarodowo brzmiące imiona, jak Katarzyna, Agnieszka, Paulina czy Magdalena. Włodzimiera, jako długie i nieco archaiczne, zaczęła być kojarzona z poprzednim pokoleniem.
Dodatkowo zmieniające się trendy kulturowe spowodowały, że wiele słowiańskich imion, choć pięknych i dźwięcznych, odeszło do lamusa. Na ich miejsce weszły imiona nowoczesne, często inspirowane Zachodem. Włodzimiera przestała być postrzegana jako atrakcyjny wybór, a młodsze pokolenia zupełnie o niej zapomniały.
Czy ktoś jeszcze nadaje to imię?
Dziś imię Włodzimiera jest prawdziwą rzadkością. Według najnowszych danych nosi je w Polsce zaledwie 13 kobiet. Jest to liczba tak niewielka, że można powiedzieć, iż jest to całkowicie zapomniane imię. Nie jest ono obecne w rankingach najpopularniejszych imion nadawanych noworodkom, a większość osób, które je słyszą, jest zdziwiona, że w ogóle istnieje.
Czy ma szansę wrócić do łask? Patrząc na aktualne trendy, wydaje się to mało prawdopodobne. Współcześni rodzice chętniej sięgają po krótkie i łatwe do wymówienia imiona, często o zagranicznym rodowodzie. Jednak historia pokazuje, że moda na imiona bywa kapryśna – być może za kilkadziesiąt lat Włodzimiera znów pojawi się w polskich metrykach.