Malwy to rośliny, które możemy określić mianem „ogrodowego klasyka”. Ich piękny kolor i okazały rozmiar sprawiają, że podobają się niemal wszystkim – szczególnie popularne były w okresie PRL-u. Obecnie nie zobaczymy ich tak często w polskich ogródkach. Malwy nie tylko dobrze wyglądają i ładnie pachną – stosuje się je m.in. w kosmetyce. Co najlepsze, nie są trudne w uprawie i poradzą sobie z nimi również początkujący ogrodnicy.

Co warto wiedzieć o malwach?

Malwy są rodzajem rośliny z rodziny ślazowatych. Jak podają niektóre źródła, mają od 60 do 80 gatunków i pochodzą ze wschodniej części Morza Śródziemnego. To wyjątkowo ozdobna roślina, często kojarząca się z baśniowymi ogrodami. Gdy osiągnie dojrzałość, może mierzyć nawet dwa metry. Wyróżnia ją gruba, owłosiona łodyga i duże, zaokrąglone liście. Najbardziej zachwycającą częścią rośliny są wspomniane liście – mają intensywną barwę i wyraźne unerwienie. Mogą mieć kolor różowy, biały, kremowy, żółty czy pomarańczowy.

Zobacz także:

Najbardziej znanym gatunkiem malwy jest Alcea L. (malwa różowa). Wbrew temu co sugeruje jej nazwa, nie zawsze jest różowa – od odmiany zależy, jaki kolor będą miały płatki kwiatów. Malwa jest rośliną uprawną i nie rośnie dziko. Jej zaletą jest wieloletniość – przeważnie „przeżywa” dwa lata, choć i tu są wyjątki. Niektóre malwy tracą siłę kwitnienia wcześniej. Sadzonki malwy możemy kupić już kilka złotych – dostępne są zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych np. w Obi.

Jak uprawiać malwy?

Malwy kwitną od końca czerwca do października. Najbardziej lubią stanowiska pełne słońca. Jednak delikatny półcień jest im niestraszny, choć nie powinny znajdować się w bardzo zacienionych miejscach. Wówczas łodygi zaczną opadać, a pędy staną się żółte. Rośliny nie lubią silnego wiatru, który mógłby połamać kruche łodygi. Dobrym pomysłem jest sadzenie ich przy ścianie budynku lub wzdłuż płotu.

Najlepszym rodzajem gleby dla malw są podłoża próchnicze o odczynie obojętnym. Zdecydowanie nie powinno się sadzić ich na piaszczystej glebie oraz ziemiach gliniastych i podmokłych. Zanim w ogóle ją posiejemy, z gruntu usuńmy wszystkie chwaty i koniecznie go przekopmy. Pomocne będzie też użyźnienie kompostem, dzięki któremu ziemia zostanie wzbogacona w próchnicę.

Malwa — właściwości pielęgnacyjne i zdrowotne

Malwa oferuje o wiele więcej niż przyjemny dla oka wygląd. Ekstrakt z kwiatów czarnej malwy (zwana jest leczniczą, to odmiana malwy różowej), znalazł zastosowanie w kosmetyce – poprawia nawilżenie skóry, ze względu na to, że reguluje proces utraty wody. W czarnych kwiatach malwy znajdują się antocyjany, czyli związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Stosuje się zarówno, by nawilżać skórę, jak i łagodzić podrażnienia. Na rynku dostępne są kosmetyki zawierające ekstrakt – są to m.in. dezodoranty i szampony.

Portal Doz.pl podaje, że wyciąg z kwiatów czarnej malwy stosuje się niekiedy w leczeniu nieżytu górnych dróg oddechowych. Napary i wyciągi mogą również złagodzić objawy zapalenie krtani, chrypki i podrażnienia gardła. Tu warto uściślić, że właściwości lecznicze oferują tylko czarne kwiaty malwy, zawierające związki o działaniu przeciwutleniającym. Każdy, kto chciałby spróbować tego rodzaju kuracji, powinien jednak wcześniej skonsultować się z odpowiednim specjalistą. Malwa nie jest uznawana za roślinę szkodliwą dla człowieka. Niemniej niekiedy może spowodować podrażnienia skóry.