Powojnik, znany również jako clematis, w PRL-u zdobił niemal każdy przydomowy ogródek, a gospodynie nie wyobrażały sobie swojej działki bez tego purpurowego kwiatu. Zachwyca nie tylko wyglądem, ale i długim okresem kwitnienia, co sprawia, że cieszy oko przez kilka miesięcy, od wiosny aż do jesieni. Ponadto, ogrodnicy doceniają go za prostotę uprawy. Jak prawidłowo zadbać o powojniki?
Czym się wyróżniają powojniki i jakie są ich odmiany?
Powojniki to grupa pnączy wykorzystywanych w ogrodach, które najczęściej charakteryzują się dużymi kwiatami w różnorodnych kolorach. Mogą różnić się kształtem, barwą i wielkością, jednak jest to uzależnione od odmiany. Pnącza osiągają zwykle od 2 do nawet 4 metrów wysokości.
Zobacz także:
Wśród około 4 tysięcy gatunków tej rośliny, do najpopularniejszych należą:
- Błękitny Anioł o jasnoniebieskich kwiatach,
- Warszawska Nike o purpurowo-fioletowych kwiatach,
- oraz Emilia Plater, która charakteryzuje się błękitnymi kwiatami.
Doskonale prezentują się nie tylko na działce, ale również ścięte i włożone do wazonu. W ogrodzie powojniki mają bardzo długi okres kwitnienia, co sprawia, że cieszą oko od wiosny aż do jesiennych miesięcy.
Jak dbać o powojniki, by kwitły długo i obficie?
Mimo swojej pięknej purpurowej barwy i obfitości kwiatów, powojniki są wybierane przez ogrodników coraz rzadziej, a wynika to w dużej mierze z przekonania o skomplikowanym procesie ich pielęgnacji. Okazuje się, że takie postrzeganie jest mylne, gdyż ta zjawiskowo prezentująca się roślina nie jest zbyt kapryśna, a aby cieszyć się jej pięknym wyglądem i obfitymi kwiatostanami przez długie miesiące, należy pamiętać o kilku istotnych zasadach jej uprawy.
Kluczową kwestią podczas sadzenia powojnika jest wybranie dla niego dobrej lokalizacji. Najlepiej, gdy rośnie w miejscach dobrze lub średnio nasłonecznionych i nienarażonych na występowanie silnego wiatru, który mógłby znacznie uszkodzić delikatne pnącza rośliny. Należy także unikać sadzenia powojnika w miejscach podmokłych, ponieważ zbyt duża wilgotność spowoduje, że korzenie będą gniły. Dobrze, jeśli gleba jest żyzna i ma przepuszczalne podłoże, od lekko kwaśnego, obojętnego lub zasadowego. W zachowaniu dobrej kondycji rośliny pomocne okazuje się także jej regularne przycinanie, ponieważ taki zabieg pobudza powojniki do wytwarzania nowych pąków.
Kiedy sadzić powojniki?
Powojniki można sadzić od wiosny aż do później jesieni, a jedynym warunkiem, który powinien powstrzymać nas przed przedwczesnym sadzeniem, jest zmarznięta ziemia. Jeśli natomiast warunki atmosferyczne dopisują, przed posianiem rośliny należy wykopać odpowiednio głęboki dół na około 50-60 cm głębokości oraz szerokości. Rozstaw sadzonek zależy od indywidualnych preferencji, jednak, gdy zależy ci na zakryciu większej powierzchni, jak ściana czy płot, lepiej zasadzić je w odległości około 50 cm od kolejnej i około 40 cm od elewacji. To zagwarantuje roślinom odpowiednie warunki do wzrostu.