To już XII edycja widowiskowego wydarzenia w Tatrach. Świątynia wykuta w lodzie przyciąga rokrocznie rzesze turystów, oferując widoki nie z tej ziemi. Jak co roku artyści starali się odwzorować dzieło architektury i tym samym na Hrebienku podziwiać będzie można katedrę wawelską i krakowski kościół św. Wojciecha. Chcąc wzmocnić doznania związane z obcowaniem z lodowym dziełem, rzeźbiarze stworzyli wejścia między ściany, by turyści mogli poznać budowlę w innej perspektywy.

Tatrzańska Świątynia Lodowa 2024/2025. Zwiedzający zobaczą niezwykłe dzieło bezpłatnie

Najbardziej popularna zimowa atrakcja w Tatrach – Tatrzańska Świątynia Lodowa, położona na Hrebienku na wysokości 1285 m n.p.m. – ponownie zaprasza turystów do podziwiania niezwykłych lodowych rzeźb. W sezonie 2024/2025 zwiedzający mogą podziwiać lodowe odwzorowania katedry wawelskiej oraz kościoła św. Wojciecha w Krakowie. Otwarcie Tatrzańskiej Świątyni Lodowej nastąpiło 15 listopada 2024 r., a turyści będą mogli ją oglądać do 21 kwietnia 2025 r. Wejście do lodowej budowli jest darmowe, a zwiedzanie odbywa się codziennie od 9:00 do 16:15. W tym roku doznania będą szczególne, ponieważ zwiedzający mogą zbliżyć się do lodowego dzieła sztuki bardziej niż w poprzednich edycjach. Jak się okazuje, nowością w sezonie 2024/2025 jest możliwość wejścia między lodowe ściany obiektu i podziwiania precyzyjnych detali z innej perspektywy.

Zobacz także:

Po raz pierwszy zbudowaliśmy Świątynię Lodową w taki sposób, aby była jak najbardziej rozłożona w przestrzeni i wywierała jak najbardziej autentyczny wpływ na odwiedzających. W tym roku zajmuje ona większą powierzchnię, a jednocześnie ma wiele nowych elementów, jak na przykład dwuspadowe dachy katedry, które wykonaliśmy w tej formie po raz pierwszy - ujawnił Adam Bakoš.

Tegoroczna XII edycja Tatrzańskiej Świątyni Lodowej nawiązuje do osoby Jana Pawła II, w związku z 30. rocznicą jego wizyty w Tatrach Wysokich w 1995 roku. Wówczas papież wygłosił słynne słowa: „Tatry nie dzielą, ale łączą!”, co stało się inspiracją do stworzenia lodowej świątyni. Zarówno katedra wawelska, jak i kościół św. Wojciecha to miejsca, które na trwałe zapisały się w historii pontyfikatu Jana Pawła II.


fot. Albin Marciniak/East News

Spektakularna budowla w Tatrach. Lodową świątynię tworzyło 20 artystów

Sama świątynia powstała z aż 1800 bloków lodu, ważących łącznie 225 ton. Rzeźby lodowe odtwarzają zachodnią i południową stronę katedry wawelskiej, a także słynne trzy wieże: Srebrnych Dzwonów, Zegarową i Zygmuntowską. Druga część świątyni poświęcona jest kościołowi św. Wojciecha w Krakowie. Lodowe odwzorowanie kościoła św. Wojciecha wiernie oddaje jego charakterystyczne detale architektoniczne, a „dziedziniec” tej części świątyni pozwala odwiedzającym przejść przez lodową bramę i uwiecznić na zdjęciach piękno tej rzeźbiarskiej sztuki.

W budowę Tatrzańskiej Świątyni Lodowej zaangażowano 20 artystów z czterech krajów: Słowacji, Czech, Polski i Niemiec. Pod przewodnictwem głównego budowniczego Adama Bakoša stworzyli oni monumentalne dzieło, umieszczone w kopule o średnicy 25 metrów. Wewnątrz panuje temperatura od -6 do -10 stopni, co gwarantuje, że lodowe arcydzieła pozostaną nienaruszone przez całą zimę. Warto dodać, że w sezonie zimowym w Tatrzańskiej Świątyni Lodowej odbędzie się 11 koncertów.

Myślę, że to świetny pomysł, ponieważ Wawel jest dla Polaków numerem 1. Kraków był siedzibą polskich królów i stolicą Polski. Cała konstrukcja lodowa została genialnie zaprojektowana i wykonana. To dla mnie zaszczyt, że mogłem uczestniczyć w tej budowie — powiedział polski rzeźbiarz Janusz Wędzicha.

Tatrzańska Świątynia Lodowa w poprzednich edycjach. W górach powstały wielkie dzieła

Tatrzańska Świątynia Lodowa co roku prezentuje lodowe repliki znanych budowli sakralnych z całego świata. W poprzednich edycjach mogliśmy podziwiać m.in.:

  • 2023/2024: Opactwo Westminsterskie w Londynie, upamiętniające 15. rocznicę wizyty Królowej Elżbiety II w Tatrach Wysokich;
  • 2022/2023: Bazylikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie;
  • 2021/2022: Katedrę w Santiago de Compostela w Hiszpanii;
  • 2020/2021: Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Petersburgu;
  • 2019/2020: Katedrę Notre-Dame w Paryżu;
  • 2018/2019: Bazylikę św. Piotra w Watykanie;
  • 2017/2018: Bazylikę Sagrada Família w Barcelonie.

Każda z tych edycji przyciągała licznych turystów, zachwycając precyzją wykonania i artystycznym oddaniem detali architektonicznych.

Co jeszcze można robić na Hrebienku? Atrakcji nie zabraknie

Na Smokowieckie Siodełko, gdzie znajduje się świątynia, można wygodnie wjechać koleją linowo-terenową ze Starego Smokowca. Warto podkreślić jednak, żeTatrzańska Świątynia Lodowa to tylko jedna z licznych atrakcji na Hrebienku. Wspomnieć należy o nowości tego sezonu – Tatrzańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym, gdzie można spróbować tradycyjnych, świątecznych przysmaków. Nie zabraknie również dobrze znanego zjazdu na sankach po 2,5-kilometrowej trasie do Starego Smokowca. Wielkim wydarzeniem zimowym będą międzynarodowe mistrzostwa w rzeźbieniu lodu – Tatry Ice Master, które odbędą się 18-19 stycznia 2025 roku.