Odpowiedź na pytanie, w których polskich miastach żyje się najlepiej, będzie zależała od wielu czynników. W końcu ilu ludzi tyle opinii. Każdy bierze pod uwagę inne aspekty: jakość powietrza, ilość obszarów zielonych, poziom bezrobocia, możliwości na rynku pracy, rozwój infrastruktury czy też na przykład liczba dostępnych przedszkoli i żłobków. Najnowszy ranking przyjaznych miast, w których żyje się najlepiej, skupia się na preferencjach ludzi młodych. Pozycja, która znalazła się w pierwszej piątce, u wielu może wywołać zaskoczenie.

Najnowszy ranking przyjaznych miast

Najnowsze zestawienie miast, w których najlepiej żyje się osobom młodym, zostało stworzone przez Ogólnopolską Grupę Badawczą, zajmującą się między innymi realizacją badań społecznych i politycznych o zasięgu ogólnopolskim oraz lokalnym. Tym razem OGB stworzyło ranking przyjaznych miast, w którym wzięto pod uwagę szczególnie warunki życia dla młodych. W zestawieniu uwzględniono opinie mieszkańców 19 polskich miejscowości. Wyniki opublikowano 22 października. Pytani musieli odpowiedzieć, jakie ich zdaniem miasto jest najbardziej przyjazne młodym. Skala odpowiedzi wynosiła od 1 do 5, gdzie 1 oznaczało „Zdecydowanie nie”, a 5 wyrażało „Zdecydowanie tak”.

Zobacz także:

W których miastach młodym żyje się najlepiej?

Na podium zestawienia znalazł się Wrocław. Aż 78,97 procent respondentów oceniło go pozytywnie, zaznaczając „Zdecydowanie tak” lub  „Raczej tak”. Na drugim miejscu uplasowała się Warszawa, na którą zagłosowało tylko nieco mniej, bo 78,51 procent ankietowanych. Trzecią pozycję zajął Kraków, którego wynik nie jest już tak wysoki, a wyniósł 64,86 procent. Czwarte miejsce należało do Poznania, który otrzymał 60,99 procent głosów. Najbardziej zaskakującym elementem rankingu jest zdecydowanie pozycja piąta, na której uplasowały się Gliwice. 59,63 procent mieszkańców oceniło je jako miejsce przyjazne do życia dla młodych. Wpływ na to miało zapewne to, że Gliwice są częścią konurbacji górnośląskiej. Potwierdzają to słowa prezesa OGB, Łukasza Pawłowskiego, cytowanego przez portal warszawa.naszemiasto.pl:

Pozornie do tego grona najmniej pasują Gliwice, które zajmują piąte miejsce w rankingu, jednak miasto to należy do konurbacji dolnośląskiej, co sprawia, że także jest dobrym miejscem do życia dla młodych osób

Co wzięto pod uwagę w rankingu?

Aspekty, które miały wpływ na wyniki rankingu, dotyczyły różnych sfer życia młodych ludzi. Serwis lokalnapolityka.pl, na którym opublikowano zestawienie, donosi, że aby miasto było uznane za przyjazne dla młodych, spełnionych musi zostać kilka warunków. Chodzi tutaj przede wszystkim o ofertę akademicką, możliwość rozwoju kariery zawodowej i odpowiedni rynek mieszkaniowy. Dla młodych liczy się również perspektywa rozwoju swoich pasji, a także okolica oferująca miejsca do spotkań ze znajomymi. Warto podkreślić, że młodzi stykają się obecnie z wieloma trudnościami. Do takich należy na przykład sytuacja mieszkaniowa. Jak wskazuje prezes OGB, Łukasz Pawłowski, na portalu lokalnapolityka.pl:

Trzeba pamiętać, że dzisiejsza sytuacja stwarza dla tej grupy społecznej wiele trudności. Jednym z podstawowych utrudnień dla rozwoju młodych osób jest sytuacja mieszkaniowa, co sprawia, że coraz więcej osób mieszka z rodzicami, czy nie może myśleć o wyprowadzce do większego miasta, aby się rozwijać

Ogólnopolska Grupa Badawcza poinformowała o swoim najnowszym zestawieniu na portalu X. Wyniki rankingu są niezwykle ciekawe, dlatego warto zapoznać się ze szczegółami, które przedstawia serwis lokalnapolityka.pl.